Evropské akcie v úterý rostly, dostaly se na třítýdenní maximum

Akcie na západoevropských akciových trzích v úterý rostly. Index STOXX Europe 600 se dostal na nejvyšší úroveň za poslední tři týdny.
Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,66 % na 370,96 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 1,32 % na 6 105,54 bodu, německý DAX skončil se ziskem 0,18 % na 13 217,67 bodu a francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,32 % na 5 067,93 bodu.
Investoři na evropských trzích dnes pozitivně reagovali na dobrá data z Číny, kde maloobchodní tržby vzrostly poprvé od vypuknutí pandemie, což znamená, že proces oživení ekonomiky v zemi nabírá po koronavirové krizi na síle.
Podle průzkumu institutu ZEW roste také důvěra investorů v německou ekonomiku i v rámci celé eurozóny. "Data z maloobchodního prodeje, průmyslové výroby i vývozu naznačují, že aktivita se do značné míry zlepšuje, což je v souladu s očekáváním. Po počátečním silném odrazu se trajektorie oživení zploštila, ale během třetího čtvrtletí pokračuje v růstu," řekl Florian Hense ze společnosti Berenberg.
Investoři také s napětím očekávají výsledky zasedání americké centrální banky, které bude první po ohlášené změně přístupu Fedu k inflaci. Ve čtvrtek bude také zasedat Bank of England.
Ze sektorů se nejvíce dařilo maloobchodu (+2,3 %) a těžařům (+1,7 %). Ze zmiňovaných dobrých dat z Číny nejvíce těžily výrobci luxusního zboží, z nichž akcie firmy H&M Hennes & Mauritz AB přidaly za den 10,8 %. Po úpravě podmínek fúze společností PSA a Fiat Chrysler rostly jejich akcie o 9 %, resp. 2,2 %.
Nejdůležitější úterní události na evropských trzích
- Francouzská automobilka PSA a italsko-americká Fiat Chrysler Automobiles (FCA) upravily podmínky své plánované fúze. Cílem změn je zachování vyšší hotovosti a větší snížení nákladů v době pokračující koronavirové krize. Sloučená firma se bude jmenovat Stellantis a má být čtvrtým největším výrobcem aut na světě za společnostmi Volkswagen, Toyota a Renault-Nissan.
- Míra nezaměstnanosti v Británii se v tříměsíčním období do konce července poprvé od březnových karanténních opatření zvýšila. Dostala se na 4,1 %, zatímco v předchozím tříměsíčním období do června byla na 3,9 %. Oznámil to v úterý britský statistický úřad. Počet zaměstnaných ale klesl méně, než se čekalo.
- Důvěra investorů a analytiků v budoucí vývoj německé ekonomiky překvapivě vzrostla. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky v úterý zveřejnil institut ZEW. Index ekonomické nálady stoupl na 77,4 bodu ze 71,5 bodu, čekal se přitom naopak pokles na 69,8 bodu. Index hodnocení současné ekonomické situace vyskočil na -66,2 bodu z -81,3 bodu při očekávání růstu jen na -72 bodů.
- Švédské firmy se potýkají s menšími problémy, než se čekalo, a řada z nich už se i vrátila k vyplácení dividend. Týká se to například výrobce nářadí Husqvarna, podobný plán má i firma Holmen, která se zabývá lesním hospodářstvím, či realitní společnosti Kungsleden a Wallenstam.
- Americký řetězec pizzerií Domino's Pizza v Británii vytvoří celkem 6 000 pracovních míst. Hledá zejména kuchaře a řidiče, pro které chystá 5 000 míst. Dalších více než 1 000 nových pozic otevře pro mladé, a to jako součást vládního programu podpořit za pandemie nemoci covid-19 zaměstnanost.
- Evropské ekonomiky se pravděpodobně nevrátí dříve než v roce 2022 na úrovně z období před příchodem pandemie nemoci covid-19. Uvedl to v úterý šéf Evropského stabilizačního mechanismu Klaus Regling. ESM funguje jako záchranný fond eurozóny.
Zdroj: CNBC, Reuters, MarketWatch
Doporučujeme
Aktuality
