Americké akciové indexy v úterý posílily, investoři sázejí na další podporu ekonomiky

Akcie ve Spojených státech zpevnily. K růstu cen přispělo očekávání investorů, že americká centrální banka ve středu potvrdí své odhodlání podporovat hospodářský růst uvolněnou měnovou politikou.
Index Dow si připsal 0,01 % na 27 995,60 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,52 % na 3 401,20 bodu a index Nasdaq Composite zpevnil o 1,21 % na 11 190,32 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,01 % na 25,59 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o jeden bazický bod na 0,681 %.
Ceny ropy vzrostly o zhruba 3 %, mírně naopak ztrácelo zlato a stříbro. Bitcoin přidal procento a půl.
"Trh ukazuje, že nákupy po poklesech stále mají smysl. Na růstu se navíc podílí většina sektorů, ne pouze technologie a komunikační služby," upozornil Frank Cappelleri ze společnosti Instinet s tím, že náladu na trhu podporuje také řada nově oznámených velkých akvizic.
Fed oznámil, že se zpracovatelská výroba ve Spojených státech v srpnu meziměsíčně zvýšila o procento. Stoupla tak již čtvrtý měsíc za sebou, tempo jejího růstu nicméně výrazně zpomalilo z červencových 3,9 %. Průmyslová výroba pak meziměsíčně vzrostla jen o 0,4 %, analytici čekali nárůst o procento.
Investoři nyní čekají na výsledek dvoudenního zasedání měnového výboru centrální banky, které skončí ve středu. Všeobecně se předpokládá, že centrální banka ponechá úrokové sazby beze změny. Mohla by však naznačit budoucí vývoj měnové politiky v USA.
Dvanáct let po pádu Lehman Brothers se nedařilo akciím bank (JPMorgan -3,11 %), posilovaly naopak technologické giganty v čele s Microsoftem (+1,64 %) nebo Amazonem (+1,71 %). Po pondělním oznámení lepších než očekávaných výsledků hospodaření i tak ztrácela stavební společnost Lennar (-3,92 %), v nápravě ztrát z minulého týdne naopak pokračovala Tesla (+7,18 %).
Na devizovém trhu americký dolar sestoupil na dvoutýdenní minimum vůči japonskému jenu. Vůči euru však navzdory počátečnímu poklesu mírně posílil. Kolem 22.00 SELČ jednotná evropská měna k dolaru ztrácela zhruba 0,1 % na 1,1850 USD. Vůči jenu vykazoval dolar ve stejnou dobu pokles o 0,3 % na 105,4 JPY.
Euro těžilo ze zprávy o překvapivém růstu důvěry investorů a analytiků v budoucí vývoj německé ekonomiky, později však o zisky přišlo. Institut ZEW oznámil, že index důvěry v německou ekonomiku v září stoupl na 77,4 bodu ze srpnových 71,5 bodu, zatímco analytici podle agentury Reuters očekávali pokles na 69,8 bodu.
Nejdůležitější úterní události v USA
- Americká technologická společnost Apple (v úterý +0,16 %) předvedla nové verze svých chytrých hodinek Apple Watch a tabletů iPad. Představila rovněž novou službu Apple One, která umožní sloučení jejích předplatitelských služeb v oblasti televize, hudby či videoher. Zatím (podle očekávání) neukázala nové chytré telefony iPhone.
- Amazon (v úterý +1,71 %) na síti nabídne luxusní oblečení módních návrhářů. Do internetových butiků, kde si budou moci prohlížet jednotlivé módní kreace ze všech úhlů, obdrží pozvánku zatím jen američtí předplatitelé služby Prime. Jako první na Amazonu představí svou kolekci na rok 2020 módní dům Oscar de la Renta, další budou následovat v příštích týdnech, uvedl největší internetový prodejce na světě.
- Americká telekomunikační společnost Verizon Communications (v úterý +0,64 %) koupí poskytovatele předplacených mobilních služeb Tracfone za 6,25 miliardy USD. Rozšíří tak svoji nabídku pro zákazníky s nízkými příjmy.
- Americký řetězec pizzerií Domino's Pizza (v úterý +0,26 %) v Británii vytvoří celkem 6 000 pracovních míst. Hledá zejména kuchaře a řidiče, pro které chystá 5 000 míst. Dalších více než 1 000 pozic otevře pro mladé, a to jako součást vládního programu podpory zaměstnanosti.
- Sítě falešných účtů na Facebooku (v úterý +2,36 %) cílí na uživatele po celém světě a vedení platformy varováním ohledně těchto aktivit nevěnuje velkou pozornost. Vyplývá to z rozsáhlého interního vzkazu jedné bývalé pracovnice Facebooku, k němuž se dostal web BuzzFeed News. Datová analytička v prohlášení o 6 600 slovech popisuje složitý boj proti dezinformačním operacím mimo Spojené státy a naznačuje, že má na svědomí lidské životy.
- Průmyslová výroba ve Spojených státech v srpnu meziročně klesla o 7,73 %, v červenci činil pokles 7,42 % (revidováno z -8,18 %). Meziměsíčně výroba vzrostla o 0,4 %, což bylo výrazně horší, než očekávali analytici, kteří po červencovém růstu o 3,5 % (revidováno z 3 %) čekali zpomalení tempa růstu na 1 %. Produkce zpracovatelského průmyslu ve Spojených státech se v srpnu meziměsíčně zvýšila o 1 % (červenec 3,9 %, odhad 1,2 %).
- Index průmyslové aktivity newyorského Fedu (Empire State index) v září vzrostl na 17 bodů z 3,7 bodu v srpnu (odhad: 6 bodů).
- Americký index vývozních cen se v srpnu meziročně snížil o 2,8 % po propadu o 3,8 % v červenci (revidováno z -4,4 %). Index dovozních cen klesl o 1,4 % po 3,3% snížení v červenci. V meziměsíčním srovnání index vývozních cen vzrostl o 0,5 % (odhad: +0,4 %, červenec: +0,9 %) a index dovozních cen vzrostl o 0,9 % (odhad: +0,5 %, červenec: +1,2 %).
Výsledková sezóna
- Výsledky Adobe ve 3QFY2020: Upravený zisk na akcii 2,57 USD (odhad: 2,41 USD), tržby 3,23 miliardy USD (odhad: 3,16 miliardy USD).
- Výsledky FedEx v 1QFY2021: Upravený zisk na akcii 4,87 USD (odhad: 2,70 USD), tržby 19,3 miliardy USD (odhad: 17,6 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK