Co musíte ráno vědět (25. září)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a ve Spojených státech, jaké jsou vyhlídky světové ekonomiky podle MMF a která další komodita se dostala do medvědího trendu? I to by vás ráno mohlo zajímat.
1. Americké akcie ve čtvrtek mírně posílily v čele s technologickými podniky
Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek mírně posílily v čele s technologickými společnostmi. Náladu na trhu podpořily příznivé údaje o prodeji nových domů, které kompenzovaly zprávu o růstu počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Index Dow si připsal 0,20 % a uzavřel na 26 815,44 bodu, širší S&P 500 vzrostl 0,30 % na 3 246,59 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,37 % na 10 672,27 bodu. Index volatility VIX se snížil o 0,24 % na 28,51 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 0,668 %.
2. Evropské akcie ve čtvrtek ztrácely, jsou na tříměsíčním minimu
Výprodej na trzích s rizikovými aktivy, absence nových stimulačních nástrojů a rychlý nárůst počtu nových případů nemoci covid-19 ve čtvrtek stály za výprodejem na evropských burzách. Index STOXX Europe 600 je na tříměsíčním minimu, když klesl o 1,02 %. Britský FTSE 100 se snížil o 1,30 % na 5 822,78 bodu, německý DAX odepsal 0,29 % na 12 606,57 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,83 % na 4 762,62 bodu.
3. Pražská burza ve čtvrtek opět změnila směr a vzrostla o 0,16 %
Pražská burza ve čtvrtek opět změnila směr a vzrostla. Index PX po kolísavém obchodování nakonec přidal 0,16 % na 863,09 bodu. O více než 2,5 % posílily akcie vývojáře antivirových programů Avast, vzhůru šly také cenné papíry Komerční banky a Monety Money Bank.
4. Očekávané události
V pátek zaujme přehled dění na úvěrovém trhu v eurozóně a Spojené státy oznámí, jak se v srpnu vyvíjela poptávka po zboží dlouhodobé spotřeby. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Podnikatelská důvěra v Německu v září vzrostla pátý měsíc po sobě
Podnikatelská nálada v Německu se v září zlepšila, ale její růst nenaplnil očekávání. Její index, který sestavuje mnichovský institut Ifo, vystoupil na 93,4 bodu ze srpnových 92,5 bodu. Zaostal tak za odhadem analytiků, kteří očekávali růst na 93,8 bodu. Odhady analytiků nenaplnil ani dílčí index očekávání, který ukazuje výhled na nejbližších šest měsíců. Ten stoupl na 97,7 bodu, přičemž se očekával růst na 98 bodů.
6. Majitel TikToku požádal Peking o licenci na vývoz technologií
Čínská společnost ByteDance, která vlastní aplikaci TikTok, požádala v Číně o licenci na vývoz technologií. Snaží se dovést do konce dohodu s americkými společnostmi Oracle a Walmart, aby tak předešla zákazu činnosti TikToku ve Spojených státech. Podání žádosti ve čtvrtek potvrdilo čínské ministerstvo obchodu.
7. ECB ve třetím kole cíleného dodání likvidity (TLTRO) poskytla evropským bankám 174,5 miliardy eur
Evropská centrální banka ve čtvrtek poskytla komerčním bankám další peníze z programu levných dlouhodobých úvěrů. Finanční ústavy si v rámci třetího kola programu půjčily celkem 174,5 miliardy eur. Rozpětí odhadů analytiků se pohybovalo mezi 10 a 200 miliardami eur. Ve druhém kole ECB bankám půjčila celkem 1,308 bilionu eur.
8. Britská vláda oznámila nový program podpory zaměstnanosti
Nový program na podporu pracovního trhu přímo navýší mzdy zaměstnanců, kteří kvůli zhoršeným podmínkám na trhu musí omezit svou pracovní dobu. Umožní jim to udržet si práci namísto toho, aby byli propuštění. Program začne fungovat v listopadu a měl by trvat šest měsíců. Vláda zároveň varuje, že ne každá firma může být zachráněna.
9. MMF: Hospodářské vyhlídky nejsou tak špatné, jak se přepokládalo
Vyhlídky světové ekonomiky nejsou tak katastrofické, jak se před třemi měsíci předpokládalo. Zůstávají však obtížné v důsledku pandemie covidu-19 a jejího dopadu na řadu hospodářských odvětví. Uvedl to ve čtvrtek mluvčí Mezinárodního měnového fondu Gerry Rice.
10. Maďarská centrální banka překvapivě zvýšila depozitní sazbu
Maďarská centrální banka ve čtvrtek překvapivě zvýšila svou týdenní depozitní sazbu o 0,15 procentního bodu na 0,75 %. Snaží se tak zabránit růstu inflačních rizik. Maďarský forint díky jejímu kroku posílil z pětiměsíčních minim vůči euru.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Medvěd jako investiční příležitost?
Stříbro se dostalo do medvědího trendu. Vzhledem k tomu, že není tak na očích jako zlato, to možná není až taková bomba. I zlato má ale za sebou sešup o více než 10 % ze srpnových maxim a podle Daniella Lacalleho by to, vzhledem k růstu nabídky peněz a znehodnocování měn, mohla být pro investory do drahých kovů zajímavá dlouhodobá příležitost.