Americké akciové indexy ve středu zpevnily, i tak ale mají za sebou první ztrátový měsíc od března

Americké akcie výrazně posílily díky nadějím na nový soubor opatření na podporu ekonomiky Spojených států. K růstu akciového trhu přispěly rovněž překvapivě příznivé údaje o zářijovém vývoji na trhu práce.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 1,20 % na 27 781,70 bodu (září: -2,28 %, třetí kvartál: +7,63 %, od začátku roku: -2,39 %). Širší index S&P 500 vzrostl o 0,83 % na 3 363 bodů (září: -3,92 %, třetí kvartál: +8,47 %, od začátku roku: +4,09 %) a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,74 % na 11 167,51 bodu(září: -5,16 %, třetí kvartál: +11.02 %, od začátku roku: +24,46 %). Index volatility VIX stoupl o 0,38 % na 26,37 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA narostl o čtyři bazické body na 0,686 %.
Ceny ropy se vyvíjely smíšeně (Brent -0,3 %, WTI +1,4 %), drahé kovy ztrácely (zlato -0,6 %, stříbro -3,9 %), zatímco kryptoměny sílily (bitcoin +4 %, ethereum +9 %).
"Skutečnou věcí, která ve středu tlačila trhy vzhůru, je naděje na dodatečná stimulační opatření," uvedl analytik Robert Pavlik ze společnosti SlateStone Wealth. Poukázal rovněž na příznivé ekonomické údaje.
Organizace ADP oznámila, že soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v září vytvořili 749 000 pracovních míst. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters počítali se vznikem 650 000 pracovních míst.
Hlavní faktory růstu trhu stály za tím, že se nejvíce dařilo akciím firem, jejichž byznysu by nejvíce pomohlo otevírání ekonomiky a podpora poptávky. Proto se dovře vedlo třeba bankám nebo průmyslovým firmám.
Horší výkon akcií v druhé polovině středečního obchodování byl způsoben tím, že demokraté a republikáni nenašli shodu na dalším balíku pomoci americké ekonomice, ovšem zároveň vyjádřili odhodlání dále jednat.
Investoři také po celý den měli na paměti první debatu kandidátů na prezidenta, která spíše vyvolala více nejistoty, než že by odpověděla na nějaké podstatné otázky. Náladu na trzích ale na druhou stranu podpořily zprávy o slibných výsledcích testů preparátů na covid-19 vyvíjených společnostmi Regeneron Pharmaceuticals (-2,41 %) a Moderna (+0,33 %).
Na devizovém trhu americký dolar mírně posílil vůči euru, nepatrně však oslabil vůči japonskému jenu. Jednotná evropská měna kolem 22.00 SELČ vůči dolaru ztrácela zhruba 0,2 % na 1,1720 USD.
Hlavní středeční události v USA
- Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí kvůli problémům spojeným se šířením nemoci covid-19 zažila nejhlubší propad v historii a dostala se do recese. Hrubý domácí produkt se v přepočtu na celý rok podle finálních údajů snížil o 31,4 %. Oznámilo to ve středu americké ministerstvo obchodu. Výsledek je však nakonec lepší, než čekali analytici, kteří po prvním odhadu předpovídali propad HDP o 32,5 % a po druhém o 31,7 %.
- V americkém soukromém sektoru si v září našlo práci 749 000 lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Po srpnovém přírůstku 481 000 míst (revidováno ze 428 000 lidí) čekali analytici přírůstek 650 000 míst.
- Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v srpnu meziročně vzrostl o 24,2 % po růstu o 15,5 % v červenci. Meziměsíčně rozjednané prodeje vzrostly o 8,8 % po červencovém růstu o 5,9 %. Analytici očekávali růst o 3,2 %.
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 1,980 milionu barelů (odhad: -1,569 milionu barelů, předchozí týden: -1,639 milionu barelů).
- Po skončení obchodování Fed prodloužil do konce roku zákaz zpětných odkupů akcií a omezení výplat dividend pro americké banky s aktivy nad 100 miliard USD. Opatření se týká 33 největších bankovních domů v zemi.
- Čína se chystá zahájit antimonopolní vyšetřování americké internetové společnosti Google (Alphabet ve středu -0,03 %). Hodlá prověřit obvinění, že firma využívá dominantní pozice svého operačního systému pro mobilní zařízení Android k potlačování konkurence. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací.
- Americká společnost Walt Disney (ve středu -1,05 %) propustí zhruba 28 000 zaměstnanců, většinou ve svých zábavních parcích ve Spojených státech, na které nejvíce doléhají dopady opatření proti šíření nového koronaviru. Firma uvedla, že asi dvě třetiny z těch, kteří přijdou o práci, jsou zaměstnáni na částečný úvazek.
- Druhá největší americká automobilka Ford Motor (ve středu +0,91 %) svolá v Severní Americe více než 700 000 vozů. Příčinou jsou problémy s vadnými zpětnými zrcátky, uvedla podle agentury DPA firma. Obraz v zrcátku se jeví zkresleně, nebo dokonce není vidět nic. Není ale známo, že by se v této souvislosti stala dopravní nehoda.
- Americká internetová společnost Facebook (ve středu +0,04 %) propojuje svou komunikační službu Facebook Messenger s aplikací pro sdílení fotografií Instagram. Uživatelé těchto dvou aplikací si tak budou moci vzájemně posílat zprávy, ačkoli budou mít nainstalovanou pouze jednu z nich, píše server CNBC.
- Akcie společnosti Palantir (ve středu +31,03 %) debutovaly na burze.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality

