Evropské akcie zakončily úterní seanci pod nulou, investoři jsou opatrní kvůli začátku výsledkové sezóny v USA

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v úterý v červených číslech. V plusu se z jednotlivých sektorů udržely pouze telekomunikace, jejichž dílčí index stoupl o necelého půl procenta. Investoři čekají, jak na Wall Street vyzní začátek výsledkové sezóny za třetí čtvrtletí.
Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,06 % na 370,55 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,53 % na 5 969,71 bodu, německý DAX oslabil o 0,91 % na 13 018,99 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,64 % na 4 947,61 bodu.
STOXX Europe 600 - 13. října 2020, zdroj: Google
Ve Spojených státech před začátkem úterního obchodování zveřejnily hospodářské výsledky Delta Air Lines, BlackRock, JPMorgan Chase, Citigroup nebo Johnson & Johnson. Čísla bank a farmaceutické firmy Johnson & Johnson byla lepší, než se čekalo, Delta ale skončila v hlubší než očekávané ztrátě. Analytici u společností z indexu S&P 500 vyhlížejí meziroční propad zisku o více než 21 % při poklesu tržeb o více než 4 %. Zisky amerických firem za druhé čtvrtletí se propadly o více než 30 %.
Později tento týden kvartální výsledky zveřejní i společnosti UnitedHealth Group, Bank of America, Goldman Sachs Group, Wells Fargo, Alcoa, United Airlines Holdings nebo Morgan Stanley.
Investoři v úterý vyhodnocovali i aktualizovaný ekonomický výhled Mezinárodního měnového fondu. Podle něj letos světová ekonomika klesne o 4,4 % a příští rok o 5,2 % vzroste. MMF ovšem upozornil, že proces zotavení z pandemie nemoci covid-19 bude proti původním předpokladům složitější a potrvá déle.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Míra nezaměstnanosti v Británii v tříměsíčním období do konce srpna vystoupila na 4,5 %, zatímco v předchozím tříměsíčním období do konce července činila 4,1 %. Oznámil to v úterý britský statistický úřad. V srpnu přitom ještě platila vládní pandemická pomoc. Analytici podle agentury Reuters s růstem nezaměstnanosti počítali, ale pouze na 4,3 %.
- Spotřebitelské ceny v Německu podle finálních údajů v září meziročně klesly o 0,2 %. Meziměsíčně se ceny v září snížily také o 0,2 %. V obou případech jde o horší údaje než v srpnu, a inflace je také horší, než čekali analytici. Finální zpráva zveřejněná v úterý tak potvrdila předběžné údaje z konce září.
- Německá centrální banka vyzvala finanční ústavy v Německu, aby se připravily na vlnu insolvencí. Koronavirová krize totiž ohrožuje slabší podniky a mohla by mít i nepříznivé dopady na trh s nemovitostmi, který doteď zažíval boom, uvedla v úterý Deutsche Bundesbank, jak zní oficiální název centrální banky.
- Důvěra investorů a analytiků v další vývoj německé ekonomiky v říjnu kvůli obavám z růstu počtu případů nákazy koronavirem, možného brexitu bez dohody a kvůli nejistotě před americkými prezidentskými volbami klesla více, než se čekalo. Ukázaly to výsledky průzkumu, které v úterý zveřejnil institut ZEW. Jeho index důvěry klesl na 56,1 bodu ze zářijových 77,4 bodu.
- Německý výrobce luxusních vozů Audi plánuje vytvořit v Číně s místní automobilkou FAW společnou firmu na výrobu elektromobilů. Produkci by měl nový podnik zahájit v roce 2024. Šéf Audi Markus Duesmann v úterý uvedl, že rozhodnutí podtrhuje důležitost čínského trhu a vývoj inovací přímo na místě. Uvedla to agentura DPA.
- Mezinárodní měnový fond zlepšil výhled vývoje globální ekonomiky na letošní rok. Nyní čeká pokles o 4,4 %, zatímco v červnu počítal s propadem o 5,2 %. Proces zotavení z pandemie ale bude proti původním předpokladům složitější a potrvá déle, uvedl fond v podzimní prognóze. Za zlepšením výhledu je zejména příznivější vývoj ve druhém čtvrtletí v některých vyspělých zemích, vývoj v rozvojových zemích naopak zaostává.
- Polský vicepremiér Jaroslaw Kaczyński, který je považován za nejmocnějšího politika ve své zemi, pohrozil, že Varšava vetuje konečné schválení finančního balíku EU na pomoc ekonomikám a dlouhodobý unijní rozpočet. V rozhovoru pro pravicový list Gazeta Polska Codziennie řekl, že to udělá, pokud EU nepřestane Polsko vydírat kvůli jeho snaze hájit svou kulturní identitu.
- Evropská unie může uvalit cla na dovoz zboží ze Spojených států v hodnotě až čtyř miliard dolarů ročně jako odvetu za subvence, které Washington poskytoval americkému výrobci letadel Boeing. Oznámila to v úterý Světová obchodní organizace (WTO). Potvrdila tak předchozí informace médií.
- Francouzská vláda vyčlení na přímé půjčky malým firmám až 100 milionů eur. Chce pomoci podnikům poškozeným koronavirovou krizí, které nedosáhnou na bankovní úvěry, uvedlo v úterý podle agentury Reuters francouzské ministerstvo financí.
Zdroj: CNBC, ČTK