Americké akciové indexy vrátily část pondělních zisků. Úterní náladu poznamenalo pozastavení textů vakcín na covid-19

Akcie ve Spojených státech oslabily. Náladu na trhu určovaly pozastavené klinické testy vakcín proti nemoci covidu-19 a neúspěšná jednání o balíku pomoci americké ekonomice. Ztráty indexu technologického trhu Nasdaq zmírnil výkon společností Microsoft a Amazon.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, odepsal 0,55 % na 28 679,81 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,63 % na 3 511,93 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,10 % na 11 863,90 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,99 % na 26,07 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o bezmála pět bazických bodů na 0,729 %.
Ceny ropy se zvedly o bezmála 2 %, zlato odevzdalo 1,5 %, stříbro dokonce 4 % a nejsledovanější kryptoměny také zakončily obchodování v červených číslech (bitcoin -1 %, ethereum -2 %).
Firma Johnson & Johnson (-2,30 %) dočasně přerušila testy vakcíny poté, co se u jednoho z účastníků studie objevily nevysvětlitelné zdravotní problémy. To podkopalo naděje investorů, že vakcína je již na dohled. Později ohlásila i společnost Eli Lilly (-2,85 %), že z bezpečnostních důvodů zastavuje testování protilátek na covid-19.
Trh zajímaly také hospodářské výsledky společností jako JPMorgan (-1,63 %), Citigroup (-4,86 %) nebo Delta Air Lines (-2,67 %) a také představení nových iPhonů od společnosti Apple (-2,65 %). Provozovatel výletních lodí Royal Caribbean (-13,20 %) oznámil nabídku nových akcií v objemu 500 milionů USD a vydání konvertibilních poukázek ve stejné hodnotě. Firma potřebuje získat hotovost na překlenutí období, kdy jsou její aktivity kvůli pandemii koronaviru výrazně omezeny.
Ve Spojených státech se opět rozplynula naděje, že bude přijat stimulační balíček určený tamní ekonomice. Demokratka Nancy Pelosiová, předsedkyně Sněmovny reprezentantů, odmítla návrh Bílého domu na balík v objemu 1,8 bilionu dolarů. Je podle ní "podstatně nižší, než kolik si žádají pandemie a hluboká recese".
Výrobce letecké techniky Boeing (-3,11 %) informoval o rušení objednávek stroje 737 MAX, který nesmí po dvou tragických haváriích do vzduchu. Společnost dále uvedla, že jí v září meziročně klesly dodávky o více než polovinu. Akcie firmy tak notně přispěly k oslabení indexu Dow.
Na devizovém trhu posílil americký dolar. Investoři jej po zprávách o pozastavení testů vakcín používají jako bezpečné útočiště. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, si kolem 22.45 SELČ připisoval zhruba půl procenta na 93,52 bodu.
Euro k dolaru oslabovalo o necelých 0,6 % na 1,1746 USD. Libra oslabila po zprávě o překvapivě silném růstu míry nezaměstnanosti v Británii. Vůči dolaru ve stejný čas ztrácela téměř procento na 1,2937 USD.
Hlavní úterní události v USA
- Mezinárodní měnový fond zlepšil výhled vývoje globální ekonomiky na letošní rok. Nyní čeká pokles o 4,4 %, zatímco v červnu počítal s propadem o 5,2 %. Proces zotavení z pandemie ale bude proti původním předpokladům složitější a potrvá déle, uvedl fond v podzimní prognóze. Za zlepšením výhledu je zejména příznivější vývoj ve druhém čtvrtletí v některých vyspělých zemích, vývoj v rozvojových zemích naopak zaostává.
- Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v září meziročně zvýšily o 1,4 %. Jejich růst tak zrychlil z 1,3 % v srpnu a dosáhl nejvyšší úrovně za půl roku. Oznámilo to americké ministerstvo práce. V meziměsíčním srovnání pak ceny vzrostly o 0,2 %. Údaje o inflaci byly v souladu s odhady analytiků.
- Evropská unie může uvalit cla na dovoz zboží ze Spojených států v hodnotě až čtyř miliard dolarů ročně jako odvetu za subvence, které Washington poskytoval americkému výrobci letadel Boeing. Oznámila to v úterý Světová obchodní organizace. Potvrdila tak předchozí informace médií.
- Americká technologická společnost Apple (v úterý -2,65 %) představila novou generaci svých chytrých telefonů iPhone. Oznámila, že všechny přístroje z nové řady iPhone 12 budou schopny využívat mobilní sítě páté generace (5G).
- Zaměstnanci internetového obchodu Amazon (v úterý +0,02 %) v Německu zahájili stávku. Vybrali si k ní dvoudenní slevovou akci, kdy společnosti rostou tržby. Odborový svaz Verdi v úterý uvedl, že počet stávkujících by měl výrazně převýšit 2 000. Odboráři chtějí po americké firmě vyšší mzdy a uzavření kolektivní smlouvy. Tvrdí také, že zaměstnanci pracují během pandemie bez dostatečné ochrany.
- Sociální síť Facebook (v úterý +0,14 %) začne v nejbližších dnech odmítat reklamy, které mají odradit lidi od toho, aby se nechali očkovat. Vedení platformy tento krok oznámilo společně s dalšími iniciativami na podporu používání vakcín. Zákaz vybraného typu reklam bude celosvětový.
- Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu akcií Caterpillar (v úterý -0,30 %) na 171 ze 162 USD.
- Deutsche Bank snížila cílovou cenu akcií 3M (v úterý -1,17 %) na 169 ze 171 USD.
- Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu akcií General Motors (v úterý -1,06 %) na 35 z 33 USD.
- Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu akcií General Electric (v úterý -1,61 %) na 6,81 z 6,25 USD.
- Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu akcií Ford Motor (v úterý +1,17 %) na 9 z 8 USD.
- Deutsche Bank zvýšila investiční doporučení na akcie Micron Technology (v úterý +2,31 %) na "buy" z "hold".
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Caterpillar (v úterý -0,30 %) na 172 ze 164 USD.
- Mizuho zvýšila cílovou cenu akcií AMD (v úterý +1,17 %) na 90 ze 77 USD.
Výsledková sezóna
- Americké aerolinky Delta Air Lines (v úterý -2,67 %) jsou kvůli dopadům šíření koronaviru v hlubší ztrátě, než se čekalo. Ve třetím čtvrtletí firma prodělala 5,4 miliardy dolarů. Podnik také uvedl, že kromě poklesu příjmů je nucen vyplácet zaměstnance, s nimiž ukončil smlouvu, a že odepisuje aktiva včetně letadel určených k dalšímu prodeji nebo k převozu na vrakoviště. Druhé největší americké aerolinky zveřejnily výsledky za třetí kvartál jako první velká americká letecká společnost.
- Největší americká investiční banka JPMorgan Chase (v úterý -1,63 %) zvýšila ve třetím čtvrtletí čistý zisk o čtyři procenta na 9,44 miliardy dolarů. Banka uvedla, že těžila především z oživení zájmu o obchodování na finančních trzích. Výsledek tak snadno překonal odhady. Zisk na akcii činil 2,92 dolaru, zatímco analytici čekali 2,22 dolaru.
- Americké finanční skupině Citigroup ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 34 % na 3,23 miliardy dolarů. Společnosti uškodily nízké úroky i pokles poptávky po úvěrech způsobený recesí kvůli koronaviru. Analytici ale očekávali ještě nižší zisk. Zisk na akcii dosáhl 1,40 dolaru, analytici čekali jen 0,91 dolaru.
- Výsledky BlackRock (v úterý +3,85 %) ve 3Q: Upravený zisk na akcii 9,22 USD (odhad: 7,77 USD), výnosy 4,37 miliardy USD (odhad: 3,94 miliardy USD).
- Výsledky Johnson & Johnson (v úterý -2,30 %) ve 3Q: Upravený zisk na akcii 2,20 USD (odhad: 1,98 USD), tržby 21,2 miliardy USD (odhad: 20,2 miliardy USD).
Zdroj: ČTK, CNBC
Doporučujeme
Aktuality
