Evropské akcie ve středu klesly potřetí v řadě

Akcie na západoevropských trzích pokračují v propadech, index STOXX Europe 600 se ve středu dostal na třítýdenní minimum. Dění na trzích ovládá šíření koronaviru po celém světě, které přebíjí i dobré hospodářské výsledky firem.
Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 1,29 % na 360,79 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 1,91 % na 5 776,50 bodu, francouzský CAC 40 oslabil o 1,53 % na 4 853,95 bodu a německý DAX uzavřel se ztrátou 1,41 % na 12 557,64 bodu.
Přestože svými výsledky firmy pokračují v překonávání tržních očekávání, pesimismus na trzích zůstává. "Výsledky firem jsou obecně vysoko nad očekáváním a překvapením jsou také výhledy firem do budoucna. V současné době jsou však ve hře i další prvky, které mohou mít na výkonnost trhu větší dopad než výsledkové reporty," uvedl Patrick Moonen z NN Investment Partners a upozornil, že mnohé evropské země po prudkém nárůstu nových případů covidu-19 znovu zavádějí restriktivní opatření, což by mohlo mít dopad na ekonomiku ve čtvrtém čtvrtletí.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Růst spotřebitelských cen v Británii v září zrychlil v souladu s očekáváním na 0,5 % z 0,2 % v srpnu. Proti srpnu ceny v září stouply o 0,4 %, čekalo se jejich 0,5% zvýšení po 0,4% poklesu v srpnu. Jádrová inflace dosáhla podle očekávání tempa 1,3 %, v srpnu byla na úrovni 0,9 %.
- Britská vláda si v prvním fiskálním pololetí kvůli pandemii způsobené šířením koronaviru půjčila rekordních 208,5 miliardy liber. Veřejný dluh tak dosáhl 2,06 bilionu liber, což bylo 103,5 % hrubého domácího produktu. To představuje nejvyšší podíl dluhu na výkonu ekonomiky od roku 1960.
- Spojené království: DCLG index cen domů v srpnu meziročně vzrostl o 2,5 % (odhad: +2,6 %, červenec: +2,1 %).
- Evropská unie je připravena přikročit k novým opatřením na podporu svých členských států, pokud si to vyžádají dopady nové vlny koronaviru na jejich ekonomiky. Uvedl to místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis v rozhovoru s italským deníkem La Stampa.
- Švédsko by mělo zaujmout objektivní postoj a změnit rozhodnutí o vyloučení čínských firem Huawei a ZTE z budování mobilních sítí páté generace (5G), aby tak zabránilo negativním dopadům na švédské podniky. Řekl to ve středu mluvčí čínského ministerstva zahraničí. O zákazu používat v sítích 5G telekomunikační zařízení obou čínských firem v úterý informoval švédský úřad PTS, který působí jako regulátor poštovních a telekomunikačních služeb.
- Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová zahájila veřejné "naslouchací" turné, v rámci kterého se mají poprvé vyjádřit ke strategii banky občané. Lagardeová usiluje o úpravu strategie banky a o to, aby byla lépe schopná reagovat na sociální problémy. Zapojení společnosti je v kontrastu s tradicemi hluboce technokratické instituce, která se své činnosti zaměřuje primárně na banky a finanční trhy a jen relativně málo času věnuje běžným lidem, napsala agentura Reuters.
Výsledková sezóna
- Vývojář antivirového softwaru Avast ve středu ráno zveřejnil vybrané provozní ukazatele za letošní třetí čtvrtletí. Tržby společnosti vzrostly meziročně o 2,6 % na 226 milionů USD. Organický růst dosáhl 8,6 %, ten byl ovšem kompenzován zejména efektem uzavření divize Jumpshot na začátku roku a nepříznivými vlivy změn měnových kurzů. Provozní zisk EBITDA činil 126 milionů USD (meziročně +3,4 %), když se společnosti podařilo zvýšit EBITDA marži o půl procentního bodu na 55,8 %.
- Švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson ve třetím čtvrtletí hospodařil s čistým ziskem 5,6 miliardy švédských korun (14,7 miliardy Kč) po ztrátě 6,9 miliardy švédských korun před rokem. Firma ve středu uvedla, že těžila zejména z budování mobilních sítí páté generace (5G) v Číně a ze silné poptávky ve Spojených státech. Akcie podniku si po zveřejnění výsledků připisovaly až devět procent a jejich cena se dostala na pětileté maximum.
Zdroj: CNBC, Reuters