Evropské akcie ve čtvrtek po třech dnech růstu ztrácely

Optimistická nálada na západoevropských akciových trzích vyvolaná novou vakcínou proti covidu-19 ve čtvrtek opadla. Investoři vybírali zisky za poslední dny a jejich náladu opět ovlivňoval strach z toho, že druhá vlna pandemie bude mít negativní vliv na ekonomické oživení.
Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,88, % na 385,16 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,68 % na 6 338,94 bodu, francouzský CAC 40 oslabil o 1,52 % na 5 362,57 bodu a německý DAX uzavřel se ziskem 1,24 % na 13 052,95 bodu.
Akcie v Evropě sice ve čtvrtek po třech dnech zaznamenaly ztrátu, od začátku měsíce jsou ale v plusu přes dvanáct procent. "Jedná se jen o kalibraci tématu investujeme s vakcínou, nikoli o kapitulaci, protože trhy se jen zahřívají. Trhy přehodnocují danou situaci (masovou dostupnost vakcíny), která může trvat měsíce, zatímco druhá nebo i třetí vlna pandemie v Evropě a Spojených státech rozšiřuje počet hospitalizovaných a nutí k opětovnému zavádění restrikcí." uvedli analytici banky Mizuho.
Akciovým trhům nepomohla ani data z německé ekonomiky, která se potýká s deflací a poklesem průmyslové produkce. Nenadchl ani růst britské ekonomiky, která sice ve třetím čtvrtletí podle předběžných údajů vzrostla o rekordních 15,5 %, ale v meziměsíčním hodnocení zklamala růstem jen o 1,1 %.
Hlavní čtvrteční události v Evropě
- Spotřebitelské ceny v Německu podle finálních údajů v říjnu meziročně klesly o 0,2 %.Jde o stejný údaj jako v září a taktéž údaj shodný s rychlým odhadem. Meziměsíčně ceny v říjnu vzrostly o 0,1 %, což je po zářijovém poklesu o 0,2 % zlepšení.
- Britská ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o rekordních 15,5 %, a dostala se tak z recese způsobené šířením koronaviru. Oznámil to ve čtvrtek britský statistický úřad. Návrat k růstu přišel po šestiměsíčním poklesu, který způsobila první plošná karanténa. Rekordní růst v uplynulém čtvrtletí ale zatím nesmazal propad způsobený pandemií. Ekonomika je stále o 8,2 % níže.
- Meziroční míra inflace na Slovensku v říjnu dosáhla 1,6 %, zatímco v září, kdy ceny zboží a služeb rostly nejpomaleji od léta 2017, činila 1,4 %. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů slovenského statistického úřadu. V České republice byla říjnová inflace vyšší než na Slovensku, spotřebitelské ceny ale snížily tempo meziročního růstu na 2,9 % ze zářijových 3,2 %.
- Eurozóna: Průmyslová výroba v září meziročně klesla o 6,8 % (odhad: -5,8 %, srpen: -6,7 %). Meziměsíčně se průmyslová výroba v zemích platících eurem v září snížila o 0,4 %. Čekal se 0,7% růst po 0,6% zvýšení v srpnu. V celé Evropské unii průmyslová výroba meziměsíčně stagnovala, meziročně pak klesla o 5,8 %. Pokles v eurozóně způsobil prudký propad výroby zboží dlouhodobé spotřeby.
- Německá biofarmaceutická společnost CureVac z Tübingenu stojí před zahájením třetí, tedy poslední fáze testování vakcíny proti koronaviru SARS-CoV-2. Ve čtvrtek to zahraničním korespondentům řekl šéf firmy Franz-Werner Haas. Odhaduje, že schvalovací proces vakcíny by mohl začít v prvním čtvrtletí nadcházejícího roku.
- Skupina 165 firem a sdružení vyzvala Evropskou komisi, aby proti americké společnosti Google zaujala tvrdší postoj. V dopise eurokomisařce pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové tvrdí, že technologický gigant při vyhledávání na internetu upřednostňuje své služby. Google, který je součástí společnosti Alphabet, toto tvrzení odmítá.
- Ekonomika zemí střední a jihovýchodní Evropy letos klesne o 4,5 procenta. V roce 2021 by měl region přidat 3,1 a následující rok 3,3 procenta, ale některé země se na předkrizovou úroveň nevrátí ani v roce 2022. Vyplývá to ze studie, kterou ve čtvrtek zveřejnil Vídeňský institut pro mezinárodní ekonomická srovnání (WIIW).
- Hrubý domácí produkt Ruska se v letošním třetím čtvrtletí meziročně snížil o 3,6 procenta kvůli negativním dopadům pandemie covidu-19 a nízkým cenám ropy. Hospodářský pokles nicméně výrazně zpomalil z osmi procent ve druhém kvartálu. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve čtvrtek zveřejnil ruský statistický úřad.
Výsledková sezóna
- Německému průmyslovému koncernu Siemens v uplynulém fiskálním roce klesl čistý zisk o čtvrtinu na 4,2 miliardy eur. Firma ve čtvrtek uvedla, že za poklesem je koronavirová krize, podniku se ovšem i tak podařilo vykázat solidní výsledky, hlavně díky poslednímu fiskálním čtvrtletí, kdy se do nich příznivě promítlo oddělení energetické části Siemens Energy. Finanční rok Siemensu skončil v září.
- Italské pojišťovně Generali klesl za první tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk o 40 % na 1,3 miliardy eur. Důvodem byly mimořádné náklady související mimo jiné s koronavirovou pandemií, provozní zisk naopak mírně vzrostl. Vyplývá to ze čtvrtečního sdělení společnosti.
Zdroj: CNBC, Reuters, MarketWatch