Evropské akcie v úterý opět rostly, atakují devítiměsíční maxima

Akcie na západoevropských trzích se v úterý vrátily k růstu a přiblížily se k nejvyšším hodnotám za posledních devět měsíců. Hlavním faktorem byly opět dobré zprávy týkající se vývoje nových vakcín na covid-19 a jejich nasazení už začátkem příštího roku.
Panevropský index STOXX Europe 600 v úterý vzrostl o 0,91 % na 392,39 bodu, britský benchmark FTSE 100 se zvýšil o 1,55 % na 6 432,17 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 1,21 % na 5 558,42 bodu a německý DAX posílil o 1,26 % na 13 292,44 bodu.
Akciový index STOXX Europe 600 díky pokračujícímu optimizmu již v průběhu listopadu posílil o 14,5 % a může si tak připsat nejlepší měsíční výsledek v historii. "Dobré zprávy opět překrývají potenciální krátkodobá rizika a investoři se zaměřují čistě na optimismus ohledně vakcíny spojený s pozitivním politickým vývojem ze Spojených států." řekl Craig Erlam z firmy OANDA a narážel tak na zprávu o tom, že Donald Trump se chystá předat úřad prezidenta Joe Bidenovi.
Nejúspěšnějším sektorem dnes opět byla těžba ropy a plynu, akcie z tohoto oboru mají také potenciál dosáhnout nejlepší měsíční výsledek, především díky silnému růstu cen černého zlata. "Ropa působí jako ekonomický budíček, poslední měsíc na roztrhání. Její hodnota stoupá o více než 20 %, protože trhy začínají být optimističtější ohledně ekonomické aktivity v souvislosti s pozitivními zprávami o vakcínách," uvedl Russ Mouldze společnosti AJ Bell.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Hrubý domácí produkt Německa dosáhl ve třetím čtvrtletí proti předchozím třem měsícům růstu 8,5 %. V úterý to v konečné zprávě oznámil německý statistický úřad. Je to výrazně více, než se očekávalo. Statistický úřad na konci října v předběžné zprávě uváděl růst HDP o 8,2 %.
- Největší energetická společnost v Evropě, italský Enel, se chystá v příštích deseti letech investovat zhruba 160 miliard eur. Firma se zaměří na projekty šetrnější k životnímu prostředí a urychlí odklon od fosilních paliv, jako je uhlí. Cílem je být zcela bez uhlíkových zdrojů do roku 2050. Informovala o tom v úterý agentura Reuters.
- Podnikatelská nálada v Německu se v listopadu již druhý měsíc za sebou zhoršila. Informoval o tom v úterý hospodářský institut Ifo. Jeho index podnikatelské nálady klesl na 90,7 bodu z říjnových 92,5 bodu. Částečná uzávěra zavedená kvůli druhé vlně pandemie covidu-19 negativně ovlivňuje výhled.
- Počet firem zařazených do hlavního indexu německých akcií DAX se zvýší z nynějších 30 na 40. Po účetním skandálu finanční společnosti Wirecard budou pro vstup do indexu navíc platit přísnější kritéria, oznámila v úterý německá burzovní skupina Deutsche Börse. Změny začnou platit ve třetím čtvrtletí příštího roku.
- Vyřešení rozpočtového patu Evropské unie by mohlo přijít v řádu dní. V úterý to na Berlínském fóru o zahraniční politice prohlásil německý ministr zahraničí Heiko Maas, jehož země nyní EU předsedá. Maďarsko a Polsko zablokovaly přijetí rozpočtu Evropské unie na období 2021 až 2027, protože nesouhlasí s tím, aby bylo vyplácení peněz z evropských fondů podmíněno dodržováním principů právního státu. Polské a maďarské veto se vztahuje i na balík koronavirové pomoci ve výši 750 miliard eur.
- Evropská komise dojednala smlouvu s americkou firmou Moderna, která státům Evropské unie zajistí až 160 milionů dávek vakcíny proti covidu-19. Oznámila to v úterý předsedkyně EK Ursula von der Leyenová, podle níž unijní exekutiva schválí smlouvu ve středu. Komise tak má v rámci společných nákupů unijních zemí již šestý kontrakt a jedná o sedmém.
- Evropská unie prodává další speciální dluhopisy na podporu zaměstnanosti, tentokrát získá 8,5 miliardy eur. Vysoký zájem přitom trvá, investoři nabídli více než 90 miliard eur, poptávka tak více než desetkrát převyšuje nabídku. Uvedla to v úterý agentura Reuters. Jde o třetí kolo nabídky bondů, které unie za tímto účelem vydává.
- Evropský regulátor učinil další krok, který přibližuje letadla Boeing 737 MAX k návratu do vzduchu. Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) v úterý zveřejnila návrh směrnice o letové způsobilosti, která by měla umožnit, že tato letadla by po téměř dvou letech mohla v lednu získat povolení k obnovení letů. Uvedla to agentura Reuters. Letadla byla v celém světě odstavena po dvou smrtelných nehodách.
- Německá spolková vláda plánuje v prosinci v případě předpokládaného prodloužení koronavirových restrikcí poskytnout dotčeným podnikům další finanční pomoc v objemu kolem 17 miliard eur. Informovala o tom v úterý agentura DPA s odvoláním na zdroje z vládních kruhů.
- Americká banka Goldman Sachs zřídí centrálu pro obchodování s akciemi v Paříži. Chce se tak vyhnout možným problémům, které by mohly vzniknout po úplném odchodu Británie z Evropské unie v příštím měsíci, oznámila společnost.
Výsledková sezóna
- Ruská ropná společnost Lukoil se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku, k němuž jí pomohly zejména vyšší ceny ropy. Čistý zisk dosáhl 50,4 miliardy rublů (14,7 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 18,7 miliardy rublů ve druhém čtvrtletí, uvedl v úterý podnik. Těžba přitom byla nižší, což byl důsledek dohody s největšími těžaři ropy. Tržby se firmě zvýšily na 1,46 bilionu rublů (424,5 miliardy Kč) z 986,4 miliardy rublů za duben až červen.
Zdroj: CNBC, Reuters