Třikrát proti přehnanému optimismu: Zotavení ekonomiky je a bude nerovnoměrné

Oživení hospodářství bude nerovnoměrné napříč zeměmi, odvětvími a příjmovými skupinami. Přestože výkonnost Číny a dalších asijských ekonomik zvyšuje globální růst, hlavní vyspělé země se letos nevrátí na úroveň HDP, které dosahovaly před krizí. Tento růst nerovnosti spolu s nespokojeností veřejnosti s vládními řešeními pandemie v mnoha zemích mohou vést letos ke vzniku častějších protestů a sociálních nepokojů.
Pojišťovna COFACE ve své pravidelné čtvrtletní analýze COFACE Barometr předpovídá nerovnoměrné oživení světové ekonomiky. Identifikovala přitom tyto tři klíčové trendy:
- Silné nerovnosti mezi zeměmi. Zatímco výkonnost Číny a dalších asijských ekonomik (například Tchaj-wanu) podporuje globální růst, hlavní vyspělé ekonomiky se letos nevrátí na úroveň HDP, kterou měly před krizí. Jde především o země, jejichž ekonomiky jsou vysoce závislé na sektoru služeb (například Španělsko nebo Spojené království), nebo země, které budou zaostávat v procesu očkování proti covidu-19.
- Odvětvové nerovnosti. Z celkem 23 zlepšení ratingu obchodního rizika v jednotlivých sektorech v rámci zprávy si téměř polovinu připsal automobilový průmysl. Jeho růst ve druhé polovině roku 2020 příznivě překvapil a byl následovaný sektory stavebnictví a chemické výroby. Není překvapením, že odvětví služeb zůstane pandemií dlouhodobě oslabeno. Nejvíce je zasažen sektor dopravy (s devíti sníženími ratingu rizika).
- Zvýšená nerovnost příjmů v rámci zemí. Nejméně kvalifikované pracovníky, mladé lidi a ženy postihly ve větší míře než zbytek populace ztráty zaměstnání. Většina z nich byla přitom ve velké míře zaměstnána v nejvíce zasaženém odvětví služeb. Příklady z předchozích epidemií navíc ukazují, že toto zvyšování příjmové nerovnosti bude dlouhodobé a bude podporovat sociální nepokoje.
Zdroj: COFACE
Aktuality
