Tvrdý český lockdown vs. otevřené německé zoo

Česko tento týden opět zamířilo do tvrdého lockdownu. Je těžké si představit, že bychom zvládli zkrotit reprodukční číslo a růst počtu nových případů nákazy koronavirem bez omezení výroby nebo zavedení povinného očkování ve velkých firmách.
Paradoxně u sousedů v Německu dosavadní opatření přinášejí ovoce a pokles přírůstku nových případů nákazy vede k uvolnění omezení. Po více než dvou měsících se v pondělí otevřela kadeřnictví a v některých spolkových zemích i zoologické zahrady, zahradnictví nebo květinářství. To se pravděpodobně podepíše i na ekonomickém výkonu v prvním kvartálu.
Německý průmysl navíc hlásí nejlepší náladu za poslední tři roky. Nezkazily mu ji zatím ani výpadky v subdodávkách a přerušení výroby v automobilkách. I díky tomu čekáme růst HDP eurozóny na začátku roku o více než 1 %.
Česko zatím Německo "poslušně sledovalo". To se však s novými opatřeními může změnit. I když to na únorovém čísle PMI ještě znát není, problémy se subdodávkami a testováním pracovníků asi během března český průmysl dostihnou.
Špatný systém trasování a testování v Česku tak pravděpodobně povede k ekonomickému zaostávání za Německem na začátku roku 2021 (přelom prvního a druhého kvartálu). O síle a rychlosti oživení v druhé polovině roku ale rozhodne jiná "disciplína", a sice rychlost a účinnost očkování. Na případu Izraele je (zatím) vidět, že vysoká proočkovanost dokáže pomoci ulevit zdravotnickému systému a přinést trvalejší uvolnění sociálních kontaktů.
Právě "vakcinační optimismus" bude nakonec klíčovým motorem i pro českou korunu. Ta v reakci na přísnou vlnu nových opatření, která kontrastují se sousedním Německem, logicky slábne. Pokud však i v Česku zůstane ve hře vakcinační optimismus, naše měna by se měla stabilizovat a dříve nebo později dobýt ztracené úrovně. Zejména když vezmeme v potaz nízkou úroveň zajištění českých exportérů.