Šokující předpovědi na rok 2013

Drastický pokles ceny ropy a zlata, výnosy z 30letých amerických státních dluhopisů na dvojnásobku a masivní znárodňování japonského elektronického průmyslu - to jsou jen některé ze šokujících předpovědí na rok 2013 od dánské Saxo Bank. Nejde o hlavní scénáře vývoje, ale události, které by v případě, že by se staly realitou, těžce dolehly na dění na světových trzích
Ropa za 50 USD
Revoluce v těžbě břidlicového plynu a ropy v USA spolu s pomalým ekonomickým růstem mohou stlačit cenu ropy WTI k hranici 50 USD za barel. USA jsou v unikátní situaci, kdy budou pravděpodobně schopny produkovat daleko více ropy, než se dříve čekalo. Americká produkce ropy WTI výrazně vzrostla a zásoby jsou v současnosti na 30letých maximech, protože možnosti ropu exportovat jsou zatím omezené. OPEC a Rusko reagují opožděně, příjmy z ropy totiž potřebují na rostoucí veřejné výdaje, proto s omezením produkce váhají. To vše povede k dalšímu růstu nabídky.
Sójové boby +50 %
Čína se agresivně zásobuje touto potravinovou komoditou. Loni Saxo Bank předpovídala podobný vzestup ceny pšenice, který nakonec předstihla kukuřice vlivem extrémně nepříznivého počasí.
Zlato za 1 200 USD
Silné americké ekonomické oživení v roce 2013 finanční trhy překvapí, a to zejména investory do zlat. To v posledních letech vlivem globální nejistoty a prostředí nízkých úrokových sazeb kralovalo trhu. Spolu s oživením zlatu uškodí také slábnoucí poptávka z Číny a Indie, které obě bojují se zpomalujícím růstem a rostoucí nezaměstnaností.
Fed omezí nebo úplně ukončí nákupy hypotéčních aktiv a státních dluhopisů, což přiměje hedgeové fondy zbavovat se zlata. Jakmile zlato poklesne pod 1 500 USD za unci, spustí se další výprodeje, tentokrát ze strany investorů do ETF. Než vyhodnotí centrální banky (zejména ty z mladých trhů) cenu zlata jako atraktivní a spustí opětovné nákupy, bude se muset cena žlutého kovu propadnout až na 1 200 USD za unci.
Dluhová krize postihne i jádro eurozóny
Německý akciový index DAX, letos jeden z nejvýkonnějších, může poklesnout o třetinu, protože německá průmyslová expanze v příštím roce vlivem čínského zpomalení začne stagnovat. Způsobí to oslabení průmyslových akcií, jako jsou Siemens, BASF a Daimler. Tržní napětí negativně postihne spotřebitelskou důvěru a domácí poptávku, která nebude schopna kompenzovat slábnoucí vývoz. Horší ekonomická situace sníží šance Merkelové na znovuzvolení ve volbách ve třetím čtvrtletí 2013. DAX spadne k hranici 5 000 bodů.
Bankrot Španělska
Španělsko bude zase o krok blíže k defaultu, protože úrokové sazby stoupnou na 10 %. Trh ignoruje rizika sociálního pnutí v evropských periferiích, ač by je měl považovat za zdroj systémového rizika. Disponibilní příjem u 1,8 milionu obyvatel Španělska nepřevyšuje 400 eur měsíčně a pouze 17 milionů ze 47 milionů obyvatel Španělska je zaměstnáno. Míra nezaměstnanosti dosahuje 25 %, u mladých dokonce převyšuje 50 %. Aby toho nebylo málo, hrozí, že se odtrhne Katalánsko.
ECB se spolu s EU sice stále kasají svými úspěchy ve snižování výnosů periferních ekonomik, nicméně celkový španělský dluh (veřejný a soukromý dohromady) převyšuje 400 % HDP. Hůře na tom je se zadlužením už jen Japonsko. Hodnocení španělských státních dluhopisů bude po rapidním růstu výnosů a započtení vysoké pravděpodobnosti defaultu v roce 2013 sníženo do pásma junk a sociální nepokoje donutí španělskou vládu odklonit se od politiky Bruselu.
Znárodnění velkých japonských elektrotechnických firem
Japonský elektronický průmysl, kdysi chlouba země vycházejícího slunce, se dostává do smrtelné křeči poté, co jej předstihly jihokorejské firmy v čele se Samsungem. Hlavním důvodem úpadku je přehnaná orientace na domácí trh. Sharp, Panasonic a Sony za 12 měsíců končících 30. zářím 2012 vykázaly dohromady ztrátu 30 miliard USD. Kredibilita firem se bude zhoršovat a japonská vláda je začne zachraňovat podobným stylem jako USA své automobilky.
Japonsko nevykázalo žádný nominální růst v 8 z posledních 16 let. V důsledku záchranných operací zavede Bank of Japan (BoJ) cílování HDP. BoJ nafoukne svou rozvahu na téměř 50 % nominálního HDP, aby popohnala inflaci a oslabila jen. Bude se snažit docílit růst USDJPY na 90.
Čínský jüan světovou rezervní měnou
Čína posílí svůj politický závazek odstoupit od řízeného zavěšení své měny na americký dolar. Revoluční změnu způsobí také rozhodnutí Hongkongu "převázat" svou měnu z amerického dolaru na čínský jüan. Ostatní rozvíjející se trhy budou zvažovat, zda nebudou Hongkong následovat (kvůli měnícím se obchodním vazbám a změně kurzu politiky hromadění devizových rezerv pouze v amerických dolarech). Čína přistoupí k potřebným opatřením pro zajištění směnitelnosti jüanu, aby získala větší podíl na mezinárodním obchodu a větší moc nad ostatními emerging a frontier markets a producenty komodit.
Pro investory na celém světě bude stále výhodnější držet rezervy i v jiné měně, než je americký dolar. Jakmile Čína přestane měnový kurz držet pevnou rukou, vzroste volatilita jüanu. Hongkong se stane nejvýznamnějším světovým finančním centrem pro obchodování s jüanem.
Japonsku se nepodaří oslabit svou měnu
Japonská Liberálně demokratická strana (LDP) slibující agresivní uvolněnou měnovou politiku, která má mít za následek oslabení jenu, bude ve svém snažení neúspěšná. Narazí na špatnou spolupráci s parlamentem a odpor centrální banky. Přijatá opatření budou proto jen polovičatá. Trh zaplaví přehnaný optimismus ohledně potenciálu LDP přinést změny. Jakmile nadšení a rizikový apetit opadnou, jen začne opět vstupovat do popředí jako světově nejsilnější měna vlivem deflace a repatriace investic. USDJPY poklesne k 60 a ostatní měnové páry s japonským jenem budou posilovat ještě silněji, což bude nutit vládu a BoJ hledat řešení bezvýchodné situace v ještě radikálnějších opatřeních.
Zrušení limitu posilování švýcarského franku
Pravděpodobnost odstranění limitu zhodnocení švýcarského franku vůči euru je v posledních měsících předmětem mnoha diskuzí, zhoršení situace v Evropě kvůli pokračujícím dluhovým problémům periferních ekonomik vyvolá přesun investorů do největšího evropského bezpečného přístavu.
Zrušení limitu by mohlo poslat EURCHF k hodnotě 0,95. John J. Hardy, šéf měnových strategií v Saxo Bank, argumentuje, že Švýcarská národní banka, která nakupuje nebývalé objemy zahraničních měn, bude muset dříve nebo později vybalancovat rizika, jimž je vystaven švýcarský suverénní fond s nadměrnou expozicí do australských bondů a amerických státních dluhopisů. Centrální banka nenechá rezervy překročit hranici 100 % HDP poté, co se během let 2011 a 2012 téměř zdvojnásobily na dvě třetiny HDP. Restriktivní opatření a kapitálové kontroly budou sice brzdit posilování franku, ale ne dříve, než se frank dostane k novému historickému minimu pod paritou,jíž se přiblížil v roce 2011.
Růst výnosů amerických státních dluhopisů
Aktuální 30letý výnos amerických státních dluhopisů ukazuje, že je očekávaný reálný výnos během následujících třiceti let pouze 0,4 % (2,8% výnos mínus zlomová break-even inflace 2,4 %). Současný stav není udržitelný ve světě nucené inflace, kterou vyvolá nekonečné tištění peněz a možné snížení ratingu Spojených států, pokud vláda neprosadí strukturální reformy. Fed bude nejspíše držet úrokové sazby na minimech i nadále, ale v roce 2013 by mohl kvůli politice nulových úrokových sazeb vyvstat problém, protože bude docházet k odlivu kapitálu z dluhopisového trhu, jak se budou investoři snažit hledat výnos jinde.
Podle McKinsey & Company proti sobě v roce 2011 stál 157bilionový dluhopisový trh a ten akciový s tržní kapitalizací 55 bilionů USD. Znamená to, že na každý dolar v akciích připadají tři v dluhopisech. Vzhledem k nulovým (či dokonce záporným) výnosům (po odečtení nákladů) dává substituce dluhopisů akciemi stále větší smysl. S každou 10% redukcí dluhopisových pozic fondů budeme svědky 30% čistého přílivu na akciový trh. Nejenže to povede k vyšším výnosům z amerických dluhopisů, ale také k počátku dlouhého období nadprůměrného výkonu akcií ve srovnání s bondy.
Zdroj: Saxo Bank