Digitální měny centrálních bank: Téma již pro více než 80 zemí, které by mělo zajímat i vás
Digitální měny centrálních bank (CBDC) nejsou zrovna věc, kterou by běžní lidé řešili každý den. Vzhledem k tomu, že v současnosti okolo 80 zemí (reprezentujících přes 90 % globálního HDP) zkoumá možnosti vytváření a implementaci těchto měn, nebudou mít ovšem spotřebitelé zřejmě časem jinou možnost, než se o tyto měny začít zajímat.
CBDC jsou digitální verze existujících klasických měn. Na starosti je tedy mají (či měly by mít) tak jako dosud centrální banky jednotlivých států. Čína je s projektem v poměrně pokročilé fázi, již v dubnu uvedla v život pilotní verzi digitálního jüanu. Pilotní projekty již rozběhlo celkem 16 zemí, další 15 digitální měny vyvíjí. 33 dalších zemí (včetně globálně klíčových USA, kde se 27. července v Kongresu koná veřejné slyšení k otázkám národní bezpečnosti souvisejícím s možnou digitalizací dolaru) je zatím jen ve fázi analýz a zkoumání možností.
Digitalizovaný svět včetně toho finančního je něco, čemu se nelze vyhnout. Významní světoví hráči (třeba na platformách skupin jako G7 nebo G20) by přitom měli usilovat o co největší spolupráci při zavádění standardů pro využívání digitálních měn, zejména v oblasti bezpečnosti a ochrany soukromí.
Zdroj: Atlantic Council, Axios