Americká ekonomika: Zatím polojasno, Fitch varuje snížením ratingu

Ratingová agentura Fitch pohrozila, že by mohla Spojeným státům snížit jejich nejvyšší rating kvůli probíhajícím sporům o zvýšení stropu zadlužení. Už v roce 2011 to při předchozí hádce na stejné téma udělal agentura S&P. Prezident Obama se ale nechce nechat republikány vydírat a neschválení navýšení dluhového stropu považuje za absurdní.
Americká ekonomika přitom aktuálně vykazuje solidní kondici (minimálně ve srovnání s jinými vyspělými zeměmi, především s Evropou). Mírný růst potvrdila i ve středu večer zveřejněná "Béžová kniha" Fedu.
V úterý investory příjemně překvapily americké maloobchodní tržby, které v prosinci meziměsíčně vzrostly o 0,5 % (čekal se růst jen o 0,2 %), méně volatilní část očištěná o auta rostla o 0,3 %. Kromě aut zabodoval nábytek, oblečení a sportovní potřeby. Potvrdil se tak apetit amerických domácností utrácet. Nepříjemné ovšem je, že je tento apetit uspokojován především vyššími dovozy, jak ukázal data o vývoji obchodní bilance minulý pátek.
Vláda Spojených států má zajištěné financování zhruba do konce února. Většina analytiků se shoduje, že politici nakonec najdou společnou řeč a strop zadlužení navýší. Pokud by to ovšem mělo vypadat jako v srpnu 2011, kdy došlo k dohodě na poslední chvíli, jedna z velkých ratingových agentur by nemusela "vydržet" a mohla by snížit hodnocení amerických státních dluhopisů.
To by mohl být problém, protože řada institucionálních investorů, především konzervativních fondů, smí investovat pouze do cenných papírů s nejvyšším hodnocením. A za ty se považují dluhopisy s nejvyšším ratingem alespoň od dvou ze tří hlavních ratingových agentur. S&P přitom Americe snížila hodnocení již ve zmíněném srpnu 2011.
Aktuality
