Toto je skutečný důvod dlouhodobého poklesu úrokových sazeb
Nízké úrokové sazby se podle některých ekonomů staly novým normálem. Jejich pokles ovšem není záležitostí posledních let, jak se často prezentuje. Jde o dlouhodobý trend. A ten má podle trojice ekonomů z amerických univerzit, která stojí za novou studií na toto téma, jednoznačný důvod.
Atif Mian z Princeton University, Ludwig Straub z Harvard University a Amir Sufi z University of Chicago Booth School of Business ve studii zveřejněné v rámci letošní výroční konference centrálních bankéřů (tradičně konané v americkém letovisku Jackson Hole, letos on-line) tvrdí, že tím hlavním, co určuje nastavení úrokových sazeb, je míra úspor ve společnosti. Čím větší objem úspor, tím nižší úrokové sazby.
Tradiční ekonomické teorie říkají, že úspory lidí v posledních dekádách rostly s tím, jak se zvyšovaly příjmy příslušníků silné generace baby boomers. Mian, Straub a Sufi jsou nicméně přesvědčení, že za růstem kumulovaných úspor stojí zejména zvyšující se příjmová nerovnost, tedy růst příjmů nejbohatších domácností.
Analýza uvádí, že když lidé narození mezi roky 1925 a 1934 dosáhli věku 45 až 54 let, připadalo na 10 % nejbohatších domácností ve Spojených státech 33 % kumulovaných příjmů všech lidí. Když však stejného věku dosáhli lidé narození mezi roky 1965 a 1974, měla už desetina nejbohatších amerických domácností na celkových příjmech společnosti podíl 47 %.
Mian, Straub a Sufi vysvětlují, že proto, aby většina populace, jejíž příjmy jsou v poměru ke kumulovaným národním příjmům stále nižší, mohla utrácet stále více, a tedy živit prorůstové prostředí, je potřeba vytvářet podmínky příznivé pro poskytování úvěrů. A právě tato potřeba podle nich centrální banky tlačí k tomu, aby úrokové sazby posouvaly stále níže.
Zdroj: The Overshoot, Reuters