Kostelec 2021: Pravidla (globální) hry se mění, začíná asijské století
Těžiště globální ekonomiky se přesouvá na východ. Čína a spol. již nyní dominantně hýbají cenami a dostupností většiny komodit i spotřebního zboží. Vzhledem k tomu, že se asijská střední třída stane do konce desetiletí hlavním tahounem světového růstu, jejich vliv ještě naroste. Nejen investoři se na to musejí připravit. Podrobnosti nabídne čtvrtý "český Davos" v Kostelci nad Orlicí, jehož je Investiční web partnerem.
Asie hospodářsky i politicky sílí a pravidla globální hry, dlouho reflektující výsostnou pozici Západu, to ve stále větší míře odrážejí. I proto jsme svědky schizofrenního tlaku na pokračování globalizace a současně na rozpad na regionální bloky. Obojí je diktované silnými stránkami a zájmy jednotlivých mocností. V nastalé kakofonii amplifikované covidovým šílenstvím nesmí zaniknout to hlavní – zítřek bude patřit Číně a spol.
Co to znamená pro investory, byznys i politiky v Česku a Evropě? To budou diskutovat účastníci ekonomického fóra "Kostelec". V rámci přípravy byli vybraní řečníci osloveni s trojicí otázek, které rámují příčiny i důsledky nástupu asijského století. Na úvod jsme se zaměřili na to, jak se jejich profesní svět a principy, jimiž se dosud řídil, (z)mění.
Parag Khanna (stratég, autor knihy The Future Is Asian)
Mnozí dnes považují Asii a Čínu za synonyma. Asie má přitom několik center moci. Spojené státy a Evropa navíc vyvíjejí stále větší úsilí, aby její multipolarita byla zachována. I díky tomu bude na globální scéně zdravě konkurenční boj o to, kdo a kde bude financovat infrastrukturní projekty a kdo kam dodá další statky jako kapitál, technologie, vojenský materiál nebo energie. Věřím, že z toho bude těžit celý svět.
Roman Chlupatý (globální stratég, Alter Eko)
V letech 2015-2030 vygeneruje střední třída globálně 30 bilionů dolarů nového bohatství. Jen bilion přitom připadne na obyvatele Západu, ze zbytku se bude těšit globální Jih a Východ, především Asie. Politika, byznys i finance v podstatě odkudkoli takto vzniklé přitažlivé síle přirozeně podléhají. Zažíváme a budeme zažívat delikátní tanec mezi ekonomickými a politickými zájmy a obavami, který je plný výzev i příležitostí pro všechny.
Helena Horská (hlavní ekonomka, Raiffeisenbank)
Čínu a dění v Asii již prostě nelze opomíjet, její ekonomická síla roste. S ní roste i její schopnost rozkolísat třeba i vzdálené světové trhy. Čína přestává být zdrojem levné práce a globální dezinflace. Její ambice rostou exponenciálně s její ekonomickou silou. Podceňovat čínského draka by bylo lehkovážné, je potřeba s ním vážně počítat a učit se rozumět jeho motivům a ambicím.
David Havlíček (finanční ředitel, EGAP)
Narůstající kupní síla asijských zemí postupně zvyšuje poptávku po exportu na tamní trhy. V kombinaci s většími geopolitickými riziky je tento vývoj pro nás bezesporu výzvou. Zároveň stále platí, že je práce v Asii levnější a velká část světové prvovýroby vzniká tam. Za to se platí především vyšším politickým rizikem, což vytváří prostor pro EGAP. Stručně, na východ se díváme a budeme se dívat stále více.
Štěpán Uherík (investiční stratég, Save & Capital)
Od konce studené války platilo, že jsou velké americké firmy solidní proxy sázkou na celý svět. To v důsledku kvalitativního růstu Číny a dalších asijských tygrů (a s tím související fragmentace světa) přestává platit. Vizionářští investoři, jako je třeba Ray Dalio, již o tom hovoří nahlas: Skutečně globální portfolio bude napříště podmíněno nákupy napřímo, a to se vším pozitivním (vyšší výnosy) i negativním (riziko), co k tomu patří.
Další část série – tip na konkrétní krok či opatření, jež pomohou české ekonomice, firmám či investorům uspět v asijském století – nabídneme za týden, tedy 29. října.
Vše o čtvrtém "českém Davosu" na Novém zámku rodu Kinských v Kostelci nad Orlicí se dozvíte na průběžně aktualizovaném webu pořadatelské platformy Alter Eko. Expertní debaty pořádané v rámci příprav na fórum najdete YouTube stránce AlterEkoCZ.