Kostelec 2021: Asijské století začíná. Jaké výzvy a příležitosti z toho plynou?
Těžiště globální ekonomiky se přesouvá na východ. Čína a spol. již nyní dominantně hýbou cenami a dostupností většiny komodit i spotřebního zboží. Vzhledem k tomu, že se asijská střední třída stane do konce desetiletí hlavním tahounem světového růstu, jejich vliv ještě naroste. Nejen investoři se na to musí připravit. Souvislosti nabídne čtvrtý "český Davos" v Kostelci nad Orlicí, jehož partnerem je také Investiční web.
Asie hospodářsky i politicky sílí. Pravidla globální hry, dlouho reflektující výsostnou pozici Západu, to ve stále větší míře potvrzují. I proto jsme svědky schizofrenního tlaku na pokračování globalizace a současně na rozpad na regionální bloky, obojí diktované silnými stránkami a zájmy jednotlivých mocností. V nastalé kakofonii amplifikované koronavirovým šílenstvím nesmí zaniknout to hlavní: Zítřek bude patřit Číně a spol.
Co to znamená pro investory, byznys i politiky v Česku a Evropě, budou diskutovat účastníci ekonomického fóra "Kostelec". V rámci přípravy na něj jsme vybrané řečníky oslovili s trojící otázek, které rámují příčiny i důsledky nástupu asijského století. V závěrečné části jsme se opět zaměřili na výzvy a příležitosti plynoucí z rostoucího významu Asie.
Parag Khanna (stratég, autor knihy The Future Is Asian)
Čínská akce vyvolává reakci, z čehož těží celý svět. Vezměte si dlouho opomíjenou infrastrukturu – jakmile lidé začali nabývat dojmu, že Čína v této oblasti díky nové Hedvábné stezce dominuje, probudili se Američané, Evropané, Japonci a další a začali mluvit o koordinovaných protiopatřeních, která by zajistila multipolaritu. Železnice, přístavy a podobné projekty po celém světě se tak dočkají potřebné finanční injekce.
Roman Chlupatý (globální stratég, zakladatel Alter Eko)
Evropané se dlouho pohodlně vezli v závětří amerického lídra, za což mu platili desátek v podobě omezené hospodářské a zahraničněpolitické suverenity. Růst Číny a dalších rozvíjejících se gigantů tento nezdravý vztah změní. Otázka je, zda je to podmíněno odrazem od krizového dna, nebo si to tak hluboký pokles nevyžádá. V konečném důsledku bychom ale měli žít v sebevědomější a akceschopnější Evropě.
Roger Tooze (konzultant, spoluzakladatel mezinárodní politické ekonomie)
Mnozí výrobci si začínají uvědomovat, že vybudovali dodavatelský řetězec až příliš závislý na jedné zemi, na Číně. Riziko spojené s touto riskantní strategií se začalo rýsovat s příchodem amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho cel, naplno se pak projevilo v důsledku pandemie covidu-19. Nastartované přeskupení sil (respektive článků globálních řetězců) by v tomto smyslu mělo přinést vyšší odolnost, a tedy i vítanou nápravu.
David Havlíček (finanční ředitel, EGAP)
Růst Asie představuje pro české firmy výzvu především v podobě konkurence ve výrobě. Tamní firmy mohou jednak disponovat nesrovnatelně větším kapitálem, jednak vyrábět v mnohem větších objemech, což znamená vysoké úspory z rozsahu, a tedy i nižší ceny. Velkou roli stále hraje i levnější pracovní síla. Příležitostí pro Česko je naopak poptávka po specializovaných produktech, jež musejí být do Asie dováženy.
Štěpán Uherík (investiční stratég, Save & Capital)
Asijský spotřebitel bude do roku 2030 určovat tempo vývoje světové ekonomiky. Poučka o dostatečné diverzifikaci skrze globální firmy z USA a Evropy tedy napříště nemusí platit. Příběh o investicích v Asii brzy nebude o nadvýnosu v exotice, ale o (přinejmenším) udržení kroku v rychlosti bohatnutí. Každý by si proto již nyní měl položit otázku, zda jeho portfolio reflektuje bezprecedentní dynamiku vývoje světa.
Vše o čtvrtém "českém Davosu" na Novém zámku rodu Kinských v Kostelci nad Orlicí se dozvíte na webu pořadatelské platformy Alter Eko.