US MARKETOtevírá za: 12 h 52 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Spojené státy budou letos tlačeny do izolace

Rok 2013 nebude, pokud jde o globální ekonomický vývoj, žádná slast – světová finanční válka o znovunastavení světového finančního systému pokračuje. Jaký bude hlavní trend? Vytlačení Spojených států do izolace.

Na první pohled něco nepředstavitelného. Ale je to opravdu takový nesmysl? Nemusí, může to být jeden z hlavních geopolitických trendů roku 2013 a let následujících. Nepůjde však o "splendid isolation", kterou se Velká Británie chlubila během 19. století, ale o vytlačení Spojených států do izolace proti jejich vůli.

Indicií je celá řada:

  • nová asijská zóna volného obchodu s vyloučením Spojených států;

  • konec petrodolaru;

  • spuštění testovacího režimu nového globálního finančního systému.

Formuje se nová významná zóna volného obchodu

Na schůzce skupiny ASEAN koncem listopadu došlo k vývoji, který se může ukázat jako velmi důležitý, ale kterému se dostalo velmi malé publicity. Země skupiny ASEAN přizvaly Čínu, Indii, Japonsko, Jižní Koreu, Austrálii a Nový Zéland, aby s nimi zformovaly zónu volného obchodu pokrývající polovinu světové populace.

Na tomtéž summitu vystoupil se svým návrhem spolupráce Spojených států a zemí ASEAN a dalších zemí v rámci transpacifického partnerství americký prezident Obama. Tento návrh naopak nezahrnoval spolupráci s Čínou. Jeho návrh byl zamítnut a Spojené státy nebyly přizvány do nově formující se zóny volného obchodu.

Asie je dnes pro Čínu mnohem důležitějším obchodním partnerem než Spojené státy. Čínská ekonomika držená nad vodou exportem do Spojených států je již řadu let mýtem. Export do Spojených států činí necelou pětinu čínského vývozu (zhruba 400 miliard dolarů), čínský export do zmiňovaných asijských zemí je téměř o polovinu větší. Pokud jde o import, z asijských zemí Čína dováží více než pětkrát více než z USA.

Na listopadovém summitu tedy Čína nad Spojenými státy zvítězila na celé čáře. Tento vývoj lze chápat jako významný signál o snaze asijských zemí eliminovat Spojené státy a snížit jejich globální moc.

Konec petrodolaru

Systém postavený na petrodolaru směřuje ke svému konci. Pověstným posledním hřebíčkem do jeho rakve se může stát boj o následnictví v Saúdské Arábii. Smrt krále Abduláha, který byl považován za nejmocnějšího muže v muslimském světě, může podle řady analytiků dovést Saúdskou Arábii až na pokraj útesu. Podobně se zřejmě odpočítává čas i dalším monarchům v zemích Perského zálivu.

Nezapomínejme, že Čína pomalu, ale jistě posiluje své pozice v zemích Perského zálivu od Iráku po Saúdskou Arábii. K tomu má ambici stát se globálním zprostředkovatelem obchodů s ropou. Vždyť podle nedávné smlouvy mezi Ruskem a Čínou může například Německo, pokud bude mít zájem, platit za ruskou ropu čínskou měnou a Rusko to bude akceptovat.

K pokraji útesu se tak blíží i petrodolar. Zvláště, když se ho chystá popostrčit nově se objevující konkurent, možná opět s tichou podporou Číny.

Nový globální finanční systém spuštěn v testovacím režimu

Pomalu se vynořuje další země, která bude mít velký vliv na globální ekonomický vývoj – Turecko. Jeho vliv výrazně vzrostl v okamžiku, kdy se odmítlo připojit k proti-íránským bankovním sankcím a kdy začalo s Íránem obchodovat ve zlatě.

Co Turecko chystá? Podílí se na vzniku nového globálního finančního systému krytého zlatem. Motivací k tureckému kroku může být i snaha ukázat Evropské unii něco ve stylu "když jste nás odmítli, my si můžeme dělat, co chceme, a dopad na vás nás netrápí". Nezapomínejme, že msta je jedna z nejsilnějších lidských motivací.

Pokračování článku najdete na serveru Proinvestory.cz

Rob Carnell (ING): Demokracie v krizi moc nefunguje, brzdí cestu ode dna. Možná by nám prospěl "válečný kabinet"

Rob Carnell (ING): Demokracie v krizi moc nefunguje, brzdí cestu ode dna. Možná by nám prospěl "válečný kabinet"

Zdroj: proinvestory.cz

ČínaMezinárodní obchodSvětová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika