Tiskovou konferenci ECB následoval okamžitý propad eura

Evropská centrální banka na čtvrtečním jednání podle očekávání se sazbami nepohnula a ponechala je na 0,75 %. Zásadní tak byla opět tisková konference Maria Draghiho.
Euro minulý pátek dosáhlo čtrnáctiměsíčního maxima vůči dolaru a v tomto týdnu střídavě sláblo a posilovalo v závislosti na obavách investorů ohledně vývoje v eurozóně, především ve Španělsku a Itálii. V posledních týdnech také trhy znejistil nečekaně vysoký objem předčasně splacených tříletých půjček evropským bankám (LTRO), který na jednu stranu normalizuje bilanci ECB, na druhou stranu však dále posiluje euro a vzhledem k tomu, že se bilance Fedu naopak nafukuje, hrozí do budoucna měnová válka, v níž by Evropa se sílícím eurem nejspíše prohrála.
Přesto se očekávalo, že pokud bude Draghi o euru vůbec mluvit, bude se vyjadřovat k jeho posilování optimisticky, nikoli s obavami. Adam Cole, šéf globální devizové strategie Royal Bank of Canada (RBC), dnes napsal svým klientům, že pravděpodobnost, že se ECB vyjádří k měně, je minimální. "ECB vyjádřila obavy ohledně měnového vývoje pouze patnáctkrát od chvíle, kdy začala pořádat měsíční tiskové konference - desetkrát to bylo kvůli oslabení, pětkrát kvůli posilování. A ve všech těchto případech byly výkyvy mnohem extrémnější."
A měl pravdu. Prezident ECB Mario Draghi na tiskové konferenci mluvil především o zvyšování důvěry finančních trhů v Evropu, o tom, že předpokládá růst evropské ekonomiky v roce 2013 díky zvyšující se poptávce a uvolněné měnové politice. "Minulá rozhodnutí ohledně směru monetární politiky začínají přinášet ovoce," prohlásil.
Dalším bodem na programu konference byla otázka Anglo Irish Bank. V noci na čtvrtek Irsko schválilo její likvidaci a ECB se ráno mimořádně zabývala žádostí Irska o zmírnění dluhové zátěže. Žádného rozhodnutí však nedosáhla. Draghi pouze oznámil, že otázka Anglo Irish Bank je plně v rukou irské vlády a centrální banky a ECB pouze "zaznamenala" irské kroky. Pro více informací novináře neúnavně odkazoval na irskou vládu.
Je silné euro hrozbou?
Byť o tom Draghi očividně příliš mluvit nechtěl, na přímou otázku o vývoji kurzu eura odpověděl, že posilování eura je především znakem navrácení důvěry v euro. Prohlásil, že ECB bude dále sledovat vývoj na trhu peněz. Ihned poté, co označil silnější kurz za riziko proti inflaci, euro oslabilo o 0,3 % a spadlo pod hranici 1,35 EUR/USD.
Předčasné splácení tříletých půjček evropským bankám označil za pozitivní vývoj. Stejně jako v otázce eura řekl, že předčasné splácení je znakem důvěry.
Draghi se vyjádřil také k postoji Françoise Hollanda, který v posledním týdnu velmi důrazně prohlašoval, že eurozóna potřebuje společný postup v oblasti měnové politiky, aby minimalizovala výkyvy eura. Jediné, co k tomu Draghi řekl, bylo, že bychom měli pamatovat na to, že je Evropská centrální banka nezávislý subjekt.
Jak se dalo předpokládat, Draghi se nevyhnul ani křížové palbě v otázkách na italskou banku Banca Monte dei Paschi. Zdůraznil, že banka dodala všechny materiály, které měla, a novináře upozornil, že by měli většinu z toho, co slyší a čtou na blozích, brát jako hluk, který se vždycky rozpoutává kolem voleb.
"Prezident Draghi v podstatě nezměnil hodnocení stavu ekonomiky. Ta se pomalu zotavuje, ale nadále podle něj převládají rizika směrem k poklesu, a to jak vnitřní, tak vnější," komentoval tiskovou konferenci analytik Ľuboš Mokráš z České spořitelny.