US MARKETZavírá za: 2 h 18 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Mzdově-inflační spirála: Ekonomická kuchyně je naložená ingrediencemi, začne se ale opravdu vařit ve velkém?

Jsou po prudkém růstu inflace na řadě také mzdy? Odboráři by tomu asi tleskali. A ve firmách se k tomu schyluje.

O takzvané stagflaci (vysoké inflaci v kombinaci s minimálním, či dokonce záporným růstem ekonomiky) se hovoří již delší dobu jak mezi investory, tak mezi politickými ekonomy. A tento scénář se, zdá se, celkem pečlivě naplňuje. V 70. letech, kdy stagflace naposledy ve velkém panovala, se přetahovaly práce a kapitál. Šlo o to, aby na sebe zaměstnanci nenaložili největší část tíhy vyvolané cenovými šoky na trhu s ropou. Situace tehdy vyústila v cenově-mzdovou spirálu.

Současný prudký nárůst inflace vyvolal obavy z něčeho podobného. Americká centrální banka na to reaguje rychlým zvyšováním sazeb, Evropská centrální banka si pak naplánovala cestu ke zpřísnění finančních podmínek v eurozóně na svá měnověpolitická zasedání od července dále. Bank of England sazby již zvyšuje a oznámila, že britské podniky očekávají v příštích 12 měsících průměrný růst mezd na úrovni 5,1 %. Růst výrobních cen měl podle nich ve stejném období dosáhnout 6,1 %.

Mají centrální banky pravdu, když se obávají cenově-mzdové spirály? Nejnovější průzkum mezi analytiky z Fidelity International naznačuje, že je to celkem dobře možné. Celkem 79 % analytiků uvedlo, že v příštích 12 měsících očekává růst mezd na hlavu ve společnostech, které pokrývají. Tato očekávání se přitom týkají všech odvětví ekonomiky. To potvrzuje scénář, který centrální bankéře nenechává v klidu, mírně řečeno.

Ingredience pro mzdově-cenovou spirálu

Jsou samozřejmě určité regionální rozdíly. Více než polovina analytiků zaměřených na Čínu očekává, že mzdy v "jejich" podnicích zůstanou přibližně stejné, zatímco analytici pokrývající Japonsko jsou rozděleni půl na půl mezi "žádnou změnu" a "mírné zvýšení".

Je zajímavé, že když stejnou otázku dostali analytici v září, odvětvím s nejvyšším podílem očekávaného růstu mezd byl sektor spotřebního zboží. Mírné zvýšení mezd sice zůstává obecným očekáváním analytiků pokrývajících tento sektor, ale nyní se toto odvětví propadlo na konec žebříčku. To odpovídá tomu, že jsou indexy spotřebitelské důvěry v USA a ve Spojeném království na nejnižších úrovních v historii. Ostatně předseda Fedu Jerome Powell nedávno v Kongresu připustil, že recese je "nepochybně možná".

Podle všeho jsou tedy ingredience pro roztočení cenově-mzdové spirály v ekonomice připravené. Snahy o její zastavení jsou zároveň také již v plném proudu. Jak to dopadne, uvidíme v dalších měsících.

Proč má česká inflace našlápnuto k 20 %?

Proč má česká inflace našlápnuto k 20 %?

Co Čech, to inflace: Jak se růst cen týká vás?

Co Čech, to inflace: Jak se růst cen týká vás?

Hledáte na trhu ochranu proti inflaci? Zkuste vsadit na infrastrukturu všeho druhu, radí manažer

Hledáte na trhu ochranu proti inflaci? Zkuste vsadit na infrastrukturu všeho druhu, radí manažer

Zdroj: Fidelity International

Centrální bankyEkonomické a politické hrozbyInflaceReceseSvětová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika