Americká ekonomika v grafickém výhledu: Jaké sazby, nezaměstnanost a vývoj HDP čekají ekonomové?

Americká ekonomika má za sebou dva kvartály poklesu hrubého domácího produktu, což by třeba v Evropě naplnilo definici recese. V USA na to, aby byla vyhlášena recese, mají trochu jiný postup, je ale nabíledni, že hospodářství Spojených států není v nejlepší kondici. Inflace je stále vysoká (nad 8 %), a centrální banka proto zvyšuje úrokové sazby. To ale logicky doléhá na ekonomickou aktivitu v zemi. Co od centrální banky i od celé ekonomiky čekají analytici? Zalovili jsme v odhadech bank i v průzkumech mezi ekonomy.
Finanční podmínky v USA jsou stále přísnější s tím, jak rostou úrokové sazby. V dlouhodobém horizontu jsou podmínky nicméně spíše jen nadprůměrně, nikoli extrémně přísné.
Ekonomové aktuálně předpokládají vrchol základní sazby Fedu převážně v rozmezí 4-5 %. Maxima by přitom mělo být dosaženo nejpozději zkraje prvního pololetí 2023.
Výnosy ročních vládních bondů USA se v důsledku vysoké inflace a na to navazujícího zvyšování sazeb Fedu za uplynulý rok zvedly ze "zelené nuly" pod 0,1 % nad 4 %. Podstatně samozřejmě zdražují také spotřebitelské a firemní úvěry, hypotéky a tak dále.
Jedním ze světlých bodů na americké ekonomické mapě je nadále trh práce. Nezaměstnanost je stále nízká. Ekonomové v průzkumu Financial Times předpokládají její nárůst převážně do rozmezí 5-7 %. Pouze jeden oslovený analytik vyhlíží míru nezaměstnanosti nad 9 %.
Banky na Wall Street to mají samozřejmě těžké. Živí je nejen úvěry, ale také investiční bankovnictví a obchodování na trzích. Příliš pesimistické výhledy se proto až tak nenosí (najdou se výjimky). I tak Goldman Sachs nedávno snížila výhled růstu americké ekonomiky a ponechala i poměrně solidní šanci na to, že hospodářství USA spadne do recese. Je tak pesimističtější než průměr trhu.
Pro nejbližší kvartál čeká růst také Citigroup.
Zdroj: Financial Times, Goldman Sachs, Citigroup