Největší obava Čechů je lichá. S eurem zdražování nepřišlo!

Češi se bojí, že s přijetím eura vše zdraží, opak je ale pravdou. Ve většině zemí totiž po jeho přijetí inflace klesla. Česká ekonomika i domácnosti tak přicházejí o desítky miliard ročně kvůli falešnému strachu.
Určitě jste mnohokrát slyšeli, že s přijetím eura vše zdraží. Možná vás proto překvapí, že tomu je naopak. Dražší než euro je totiž česká koruna. Provedli jsme analýzu vývoje cen v jednotlivých zemích před a po přijetí eura. Jak to dopadlo?
Pro účely analýzy jsme vybrali devět evropských zemí, které jsou nám ekonomicky nebo historicky nejblíže, a přidali jsme země, jež odpůrci eura dávají často jako odstrašující příklad. U všech jsme vytvořili časovou řadu vývoje jejich inflace od roku 1993 do roku 2021. Žlutě jsou v tabulce vyznačeny momenty přijetí eura.
Následně jsme stanovili sledované pásmo začínající 6 let před přijetím a končící 6 let po přijetí eura, které je vyznačeno béžovou barvou. Proč zrovna 6 let? Záměrem bylo najít co nejširší interval. Jelikož zatím poslední země přijala euro v roce 2015 a kompletní data za celý rok máme do roku 2021, stanovili jsme 6 let po přijetí eura jako horní hranici. Pro spodní hranici jsme vycházeli z premisy, že obě sledovaná období mají být stejně dlouhá pro co možná nejvíce objektivní porovnání.
Kvůli rozdílným rokům, kdy jednotlivé země euro přijaly, se zároveň eliminoval vliv hospodářského cyklu na inflaci. Některé země euro přijaly v době konjunktury, jiné v době krize, výsledek byl ale jasný – ve většině zemí po přijetí eura inflace klesla.
Nejvíce z eura těží Slovensko, kde po jeho přijetí inflace klesla ve sledovaném období na třetinu úrovně, jíž předtím dosahovala s korunou. Ale i u ostatních zemí je jasně vidět, že inflace po přijetí eura byla výrazně nižší než předtím. Jedinou výjimkou byla Litva, kde se inflace s přijetím eura příliš nezměnila. I to ale potvrzuje, že obava ze zdražování v souvislosti s eurem je zbytečná. V případě Litvy dokonce v roce přijetí eura ceny klesly o 1 %.
Je nejvyšší čas, aby se lidé přestali eura bát. Euro by naší proexportní ekonomice významně pomohlo. A z toho by prosperovali i zaměstnanci a spotřebitelé. S bořením mýtů ale musí začít pomáhat politici. Agendu eura by měl zaštítit stát. Proto by vláda měla opět jmenovat národního koordinátora pro euro, který by na základě faktů obnovil odbornou i společenskou debatu. V době, kdy do eurozóny vstupuje jako její už dvacátý člen Chorvatsko a nás bolí jedny z nejvyšších inflací a nejdražších hypoték v EU, je opravdu nejvyšší čas. Pomůže nám to a budeme bohatší.
Zdroj: Euro v Česku