US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-0,25 %
KB-0,29 %
Erste-0,20 %

Finanční krize prohloubila sociální rozdíly

Příjmy procenta nejbohatších Američanů vzrostly v letech 2009 až 2011 významně rychleji než příjmy zbylých 99 procent.

Redakce IW
Redakce IW
6. 3. 2013 | 6:00
Bohatství

Finanční krize vytvořila ve Spojených státech předpoklady pro ještě větší rozevření nůžek mezi bohatými a chudými. To není závěrečné resumé kongresu radikálních levicových hnutí, ale poselství vyplývající ze zprávy Emmanuela Saeze, profesora ekonomie na Kalifornské univerzitě v Berkeley.

Bohatí bohatnou, chudí chudnou

Emmanuel Saez například konstatuje, že mezi roky 2009 a 2011 sice mírně vzrostl příjem průměrné americké rodiny – o 1,7 % -, růst však byl velice nerovný. Zatímco procentu nejbohatších vzrostly příjmy o 11,2 %, spodním 99 % příjmy poklesly o 0,4 %.

Nejbohatších 10 % Američanů se v roce 2011 podílelo na příjmech 46,5 %, což nejenže převyšuje podíl na výdělcích před vypuknutím takzvané Velké deprese, ale je vůbec největším podílem od roku 1917, tedy od doby, kdy se podobná data kontinuálně sledují.

Z grafu, který Saez do své zprávy rovněž umístil, též vyplývá, že podíl nejbohatších 10 % na všech příjmech v USA začal rapidně růst od počátku 80. let. Splývá tedy s dobou nástupu Ronalda Reagana do funkce amerického prezidenta.

Německý list Die Zeit, který si zprávy Emmanuela Saeze rovněž všiml, z toho dovozuje, že Spojené státy americké nemohou kolem sebe dále šířit mýtus, že jsou zemí s neomezenými možnostmi. Naopak se stávají rájem pro bohaté. Finanční krize jen tento kurz Spojených států dále potvrzuje.

Pokračování článku najdete na serveru Českápozice.cz

Zdroj: Českápozice.cz

BohatstvíFinanční krize
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně