US MARKETOtevírá za: 5 h 25 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Je americký dolar ohrožen? Pesimisté se možná pletou

V posledních letech se v různých souvislostech stále častěji ozývají hlasy těch, kteří považují pozici amerického dolaru jako hlavní světové rezervní měny za ohroženou. Předpokládají postupné nahrazování americké měny alternativami v čele s čínským jüanem. Možná to ale se zmiňovanou dedolarizací nebude tak žhavé.

O tom, že dolar globálně ztrácí na síle, hovoří "prvoligoví" ekonomové a byznysmeni. Za všechny jmenujme třeba Mohameda El-Eriana (Allianz), Paula Grunewalda (S&P Global Ratings) nebo Elona Muska (kterému by možná vzhledem k jeho dosavadním předpovědím ohledně měn slušelo zůstat u technologií). Uvažují tak, že snahy Číny, Ruska a dalších zemí o omezení využívání dolaru v platebním styku povedou ke ztrátě jeho dominance v mezinárodním obchodě.

V současnosti je dolar významnou pákou USA v mezinárodních vztazích obecně. Stačí si připomenout bleskové zmrazení poloviny ruských devizových rezerv po vpádu Putinových vojsk na Ukrajinu. Tato síla Ameriky samozřejmě leží v žaludku jejím geopolitickým konkurentům, a tak je snaha o její omezení logická.

Je to nicméně tak, že jakkoli je snadné mít pochybnosti o pokračující dominanci dolaru v mezinárodním platebním styku a devizových rezervách, je zároveň jen obtížné si představit, co by mělo americkou měnu nahradit. A ještě těžší je si představit, že by dolar mohl být nahrazen zrovna jüanem, případně jinou současnou měnou.

I v současnosti (a o znatelném ústupu od začátku století) přitom dolar tvoří globálně zhruba 60 % světových devizových rezerv. A stejně tak, ne-li více, je dolar převažující měnou ve světovém obchodě (nejen) s komoditami. Svět zkrátka ve velkém spoléhá na americkou stabilitu a schopnost splácet dluhy. Jakkoli lze o těchto v dlouhodobém výhledu akademicky pochybovat, stačí si na místě dolaru představit jüan a zemi, která za ním stojí, a rychle opět mentálně přilnete k americkému "bezpečí".

Devizové rezervy

zdroj: MMF

Často se hovoří o tom, že Čína již relativně brzy předstihne USA a stane se největší světovou ekonomikou. Stojí ale za připomenutí, že Spojeným státům trvalo zhruba čtyřicet let, než se v roce 1913 jako největší světová ekonomika staly také zemí, jejíž měna převažuje v globálních devizových rezervách. I v případě, že by to s Amerikou šlo relativně z kopce, může tedy trvat klidně desítky let, než jejich měna přijde o své výlučné postavení.

Například podle JPMorgan nebo Goldman Sachs (velkých investičních bank, a to – ano – amerických) je téma dedolarizace samozřejmě legitimním předmětem debaty, nicméně zatím jde spíše o velká slova než reálný ekonomický či politický vývoj. A podobně to vidí třeba i slavný ekonom Paul Krugman (byť zrovna jeho názory byly v minulosti poměrně zhusta celkem dobrým kontrariánským signálem).

Dedolarizace devizových rezerv centrálních bank je v plném proudu. Přiměje to Fed k novému kolu nákupů dluhopisů?

Dedolarizace devizových rezerv centrálních bank je v plném proudu. Přiměje to Fed k novému kolu nákupů dluhopisů?

Zdroj: Insider, Goldman Sachs, New York Times

Americký dolarEkonomické a politické hrozbyGeopolitikaMěnyMezinárodní obchodSvětová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika