Děravé sankce a pragmatický byznys

Podle CNBC přibývá ve světě lodí, které záměrně skrývají lokalizační data, aby nebylo možné snadno zjistit, kde se právě nacházejí. Může jít mimo jiné o tankery, které převážejí ropu původem z Ruska a Venezuely, na kterou se vztahují mezinárodní sankce. Čisté svědomí ale nemusejí mít ani firmy v Česku.
Větší množství lodí plujících světovými moři bez toho, aby o sobě dávaly vědět podstatné informace, je jen dalším nepřímým náznakem toho, že soukromý byznys se snaží sankce v mezinárodním obchodě obcházet. Přesněji řečeno ta jeho část, které z toho plynoucí vysoké výdělky stojí za riziko, že dojde k jejímu odhalení a potrestání.
Pro kontext dodejme ještě data o změně struktury vývozu z Česka. Oproti normálu (rok 2019) je letos výrazně vyšší vývoz mimo jiné do Turecka (o 65 %), Indie (o 39 %) a Kazachstánu (o 43 %). "To vše jsou země, na které padá podezření, že fungují jako pomyslné pračky obchodních toků do Ruska. Inu (jak by asi pravil Goethe), šedé jsou sankce, ale zelený strom obchodních styků," poznamenává ekonom Michal Skořepa z České spořitelny.
Zdroj: CNBC, Česká spořitelna