MMF: Centrální banky mají v arzenálu protiinflačních zbraní bazuku, jejíž použití je nic nestojí

Inflace v řadě zemí v uplynulých měsících dosáhla dlouho nevídaných úrovní. Celková inflace již nějakou dobu klesá, takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje volatilní ceny potravin a energií, ovšem naznačuje, že problém rychlého zdražování zboží a služeb ještě není minulostí. Mezinárodní měnový fond v této souvislosti centrálním bankám připomíná, že disponují silnou protiinflační zbraní, jejíž použití je de facto nic nestojí.
MMF zdůrazňuje, že klíčovou roli ve vývoji inflace hrají mimo jiné inflační očekávání. Ta totiž mají vliv na rozhodování lidí i podniků o aktuální i budoucí spotřebě či investicích, a jsou tak jedním z faktorů rozhodujících o vývoji cen. "Zásadní je proto v boji proti vysoké inflaci také to, jak jsou lidé o inflaci informováni, zda jsou jejich očekávání v oblasti inflačního vývoje potvrzována, tlumena, či zesilována," píše fond v jedné ze svých čerstvých analýz.
V rozvinutých i rozvíjejících se ekonomikách se krátkodobá a střednědobá inflační očekávání začala zvyšovat v roce 2020 a následně jejich růst sílil v roce 2021 s tím, jak zdražování skutečně nabíralo na intenzitě. Nyní už se krátkodobá a střednědobá inflační očekávání opět snižují, a to mezi spotřebiteli, společnostmi i investory.
"Pokud máme vliv inflačních očekávání na reálnou inflaci kvantifikovat, můžeme říci, že celková inflace se na každý jeden procentní bod nárůstu inflačních očekávání zvyšuje v rozvinutých ekonomikách o 0,8 procentního bodu a v rozvíjejících se ekonomikách o 0,4 procentního bodu," píše dále v analýze MMF.
Mezinárodní měnový fond tak centrálním bankám připomíná, že jednou z jejich klíčových úloh je řízení a korigování inflačních očekávání. Toho přitom podle něj centrální banky mohou dosahovat pomocí nástrojů, které je de facto nic nestojí.
"Centrální banky musejí pracovat na posilování své nezávislosti, transparentnosti a důvěryhodnosti. S veřejností musejí komunikovat jasně a musejí vyjadřovat přesvědčení o své schopnosti inflaci udržovat na žádoucích a přijatelných úrovních. Čím větší je kontrola centrálních bank nad inflačními očekáváními v ekonomice, tím nižší je cena, kterou dané ekonomiky musejí platit za usměrňování inflace," vysvětluje MMF.
Zdroj: MMF