US MARKETZavírá za: 4 h 49 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

5 mýtů o americkém zadlužení

Minulý měsíc dluh Spojených států poprvé překročil 33 bilionů dolarů. Na vývoj zadlužení měl v poslední době vliv mimo jiné prudký nárůst vládních výdajů v souvislosti s opatřeními přijatými v souvislosti s pandemií nemoci covid-19, mezi fiskálními roky 2019 a 2021 narostly výdaje vlády téměř o 50 %. Federální dluh není zanedbatelný, zároveň ovšem není ani katastrofou, jak o něm některá média s oblibou referují. Zde je pět mýtů, které se o americkém dluhu tradují.

1. Spojené státy musejí splatit 33 bilionů dolarů

Vláda musí splácet úroky z dluhů a v okamžiku splatnosti dluhopisů jejich jistinu. Vzhledem k rozložení dluhu v čase ale nenastane situace, ve které by musel být dluh splacený v jeden okamžik. Třeba v Británii se až do roku 2015 obchodovalo s dluhopisy, které byly využity k financování napoleonských válek a první světové války. Náklady na správu dluhu Spojených států loni činily bezmála 400 miliard dolarů, což je zhruba ekvivalent jednoho procenta HDP.

Ani tak by ale vláda USA neměla podlehnout iluzi, že zadlužení nepředstavuje problém. Rozpočtový úřad Kongresu (CBO) upozorňuje, že letos by náklady na obsluhu dluhu USA mohly narůst na více než 660 miliard dolarů, přičemž v příštích 12 měsících budou navíc maturovat dluhopisy v objemu zhruba sedmi a půl bilionu dolarů.

2. Aktuální objem dluhu USA je příliš vysoký

Rozhodující ve většině případů není nominální dluh, ale jeho objem ve vztahu k hrubému domácímu produktu. Tento poměr aktuálně v případě Spojených států činí zhruba 97 % (v tomto případě jde o dluh držený v USA, dalších zhruba 30 procentních bodů tvoří dluh držený zahraničními investory - pozn. red.). "Média s oblibou informují o tom, jakou metu objem amerického dluhu překročil, to je ale irelevantní. Vždy je potřeba velikost dluhu vztahovat k velikosti ekonomiky. I relativně malý dluh může být problematický, když se týká malé ekonomiky, a naopak," vysvětluje Mark Zandi, hlavní ekonom Moody's Analytics.

3. Dluh je pro americkou ekonomiku špatný

Vždy záleží na tom, co vláda dluhem financuje. V řadě případů je dluh využíván k financování neinvestičních výdajů, pokud jsou ovšem dluhem financovány investiční projekty podporující (budoucí) výkonnost ekonomiky, nelze jednoznačně říci, že by dluh byl špatný. "Vláda USA prosazuje řadu projektů a iniciativ zaměřených na 'ozeleňování' ekonomiky nebo na rekonstrukci podinvestované klíčové infrastruktury. Pokud dluhem financuje právě podobné aktivity, nelze říci, že by šlo o 'nezdravý' dluh," říká Zandi.

4. USA musejí dluhy rychle splatit, aby odvrátily krizi

Ray Dalio, zakladatel hedgeového fondu Bridgewater Associates, nedávno prohlásil, že Spojené státy směřují k dluhové krizi. Zandi souhlasí s tím, že by se USA mohly dostat do problémů, pokud by rezignovaly na kontrolu zadlužení, odmítá ale, že by Washington čelil akutnímu riziku dluhové krize. "Spojené státy zůstávají rostoucí zdravou ekonomikou a do karet by jim měl hrát rovněž očekávaný pokles úrokových sazeb americké centrální banky," říká.

5. Problém amerického zadlužení je jedinečný

Spojené státy ani náhodou nejsou jedinou zemí, která "bojuje" s růstem zadlužení. Třeba dluh Japonska převyšuje 260 % HDP, v Číně vysoká míra zadlužení realitního sektoru ohrožuje celou ekonomiku, problematická je dluhová pozice některých zemí na Blízkém a Středním východě a tak dále. "Rostoucí zadlužení je celosvětový problém vyžadující komplexní přístup. Rozhodně nelze tvrdit, že Spojené státy jsou jediným hříšníkem," dodává Zandi.

Zdroj: Business Insider, Moody's

Americká ekonomikaEkonomické a politické hrozbySpojené státy americké (USA)Zadlužení
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika