Morgan Stanley: Načasuje Fed snižování sazeb (ne)správně?

Investoři nedávno přivítali oznámení americké centrální banky, že v roce 2024 pravděpodobně přijde snížení úrokových sazeb. Spolehlivě to zafungovalo jako katalyzátor pro růst cen akcií a index S&P 500 se následně přiblížil svému historickému maximu. Stratégové z investiční banky Morgan Stanley, kteří mimochodem dlouhodobě patří k těm nejopatrnějším na Wall Street, se ovšem obávají, že avizovaný vývoj měnové politiky může být předčasný. Plány Fedu (respektive zprůměrované představy jeho představitelů o úrovni úrokových sazeb) podle banky nevycházejí z ekonomických fundamentů. A uvádí hned tři argumenty.
1. Růst mezd zůstává vysoký
Fed se mýlil, pokud jde o inflaci, v roce 2021. Tehdy předpokládal, že cenové tlaky jsou pouze přechodné a pramení převážně z omezené nabídky. Nyní možná udělá podobnou chybu, protože předpokládá, že se míru inflace daří dostat pod kontrolu.
Pomyslným vykřičníkem je takzvaná "superjádrová" inflace, což je vývoj cen koš zboží a služeb očištěný o vývoj cen energií a bydlení. V tomto ukazateli jsou ponechané hlavně služby (například stříhání vlasů, úklid, péče o děti a další) a již od letošního června zdražuje meziročně o zhruba 4 %. To je stále výrazně nad 2% cílem Fedu.
Centrální banka tvrdí, že tato superjádrová inflace je tažena mzdovými tlaky v příslušné oblasti služeb a bude klesat, až na trh práce vstoupí více lidí. Data však ukazují, že průměrné hodinové výdělky rostou meziročně o 4 % a v listopadu meziměsíční růst zrychlil na 0,4 %. Pokud růst mezd v uvedených službách zůstane vysoký, je pravděpodobné, že cenová hladina také poroste výrazněji, než doufá Fed.
2. Firmy a spotřebitelé mají stále dostatek peněz na utrácení
Fed možná přehlíží, kolik peněz nadále koluje v americkém finančním systému po ohromných měnových a fiskálních stimulech na začátku pandemie. Navzdory poklesu v posledních měsících zůstává objem peněz v ekonomice (měřený pomocí peněžní zásoby M2, která zahrnuje hotovost, spořicí vklady a retailové fondy peněžního trhu) kolem 20 bilionů USD, což je zhruba o 4 biliony USD nad dlouhodobým trendem. I po agresivním zvýšení sazeb tato přebytečná likvidita představuje inflační hrozbu, protože lidé a podniky jsou stále připraveni utratit nahromaděnou hotovost za omezenou zásobu zboží a služeb.
3. Ekonomika jede
Ačkoli je pravděpodobné, že americká ekonomika zchladne, Fedu se stále nepodařilo dostat inflaci pod kontrolu natolik, aby jej to opravňovalo snížit sazby. S výjimkou trhu s bydlením se klíčové ukazatele na straně spotřebitelů stále pohybují 5-10 % nad normálem, z velké části kvůli masivním fiskálním výdajům. Maloobchodní tržby byly v listopadu nad očekávání vysoké, což naznačilo odolnost spotřebitelů během předvánoční nákupní sezóny.
Sečteno a podtrženo, Morgan Stanley zpochybňuje oprávněnost snižování sazeb v roce 2024 a nabádá investory k opatrnosti. Podle stratégů z investiční banky by mohly slábnout zejména zisky firem v průmyslových odvětvích. I s ohledem na to by investoři měli v rámci amerického akciového trhu zvážit nákupy cyklických titulů, které mají tendenci podávat lepší výkony v prostředí silné ekonomiky, zajímavé ale podle nich mohou být také hodnotové akcie, které jsou aktuálně vůči zbytku trhu podhodnocené. V období před začátkem snižování sazeb Fedu Morgan Stanley favorizuje sektory financí, veřejných služeb, zdravotnictví, obrany nebo osobní spotřeby.
Zdroj: Morgan Stanley
Aktuality
