US MARKETOtevírá za: 13 h 19 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Jak zareagují trhy na středeční rozhodnutí Fedu?

S trhy nyní hýbe především dění ohledně Kypru, investoři by ale neměli opomíjet zásadní událost týdne, jíž je úterní a středeční zasedání měnového výboru Fedu, které může zásadně ovlivnit trh s akciemi, zlatem a bezpečnými aktivy v čele se státními dluhopisy.

Středeční rozhodnutí FOMC nepřinese žádnou změnu sazeb, to je prakticky jisté. Měly by zůstat v pásmu 0 až 0,25 %, kde jsou od prosince 2008. Očekává se rovněž, že Fed bude pokračovat v nákupu dluhopisů a hypotéčních aktiv tempem 85 miliard USD měsíčně.

Cílem Fedu je prostřednictvím kvantitativního uvolňování vyhnat vzhůru ceny aktiv, především podpořit akciový a nemovitostní trh. Strategie je zatím úspěšná, proto je nepravděpodobné, že by Fed od stimulace ekonomiky v příštích měsících odstoupil. Kdyby k omezení podpory ekonomiky přistoupil nečekaně brzy, vyvolalo by to nepochybně silnou korekci na trzích a výprodej celé řady aktiv, posílení by se mohl naopak dočkat americký dolar.

"Fed chápe, že je kvantitativní uvolňování velice citlivým tématem a v určitém okamžiku bude muset sundat nohu z plynu. Otázkou je, jak to udělá, jak to dá trhům na vědomí," uvažuje investiční manažer Matthew Tuttle. O tom, že Fed zpomalí tempo nákupů aktiv, se v posledních měsících mluvilo stále více s tím, jak se zlepšovala americká makrodata. Ben Bernanke ale všechny spekulace o ukončení QE rezolutně vyvracel přímo v Kongresu.

Fed v prosinci oznámil rozšíření programu nákupů o 45 miliard USD měsíčně. Rizika jako například vyšší míra nezaměstnanosti přetrvávají, takže bylo by překvapivé, kdyby od své strategie už nyní ustoupil.

"To, co odlišuje situaci na trhu práce v období Velké recese od jiných poválečných recesí, bylo strukturální postižení trhu práce," upozorňuje Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny. "To je z hlediska Fedu významný fakt, který při úvahách o době trvání extrémně uvolněné měnové politiky Fedu není plně doceňován, přestože například prezident Fedu Ben Bernanke opakovaně strukturální postižení trhu práce uvádí jako silný důvod k pokračování intenzivní měnové stimulace ekonomiky."

Z lednového zasedání Fedu bylo ale patrné, že se někteří členové FOMC stále více obávají toho, že nákupy bondů spolu s nízkými úrokovými sazbami do budoucna odstartují vyšší inflaci a povedou k přehřátí ekonomiky.

Bernanke bude podle Scotta Wrena, akciového stratéga z Wells Fargo Advisors, nadále investory ujišťovat, že si za nákupy aktiv stojí. Je nesporné, že Bernankeho výroky o stimulaci ekonomiky v poslední době velkou měrou podporovaly akciovou rally (Dow v minulém týdnu lámal jeden rekord za druhým). Měnová politika tedy zůstane v březnu s nejvyšší pravděpodobností beze změny, trhy ale bude zajímat tisková konference, na níž bude Bernanke pravděpodobně dotazován i na působení vládních škrtů na ekonomiku. Před jejich spuštěním totiž opakovaně varoval.

Ben BernankeFedKvantitativní uvolňování
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika