US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Konečně medvěd: S&P 500 zamíří pod 1 400 bodů, rally živené Fedem musí dojít dech

Americký akciový index S&P 500 je nad 1 550 body a analytici se předhánějí v tom, kdo přijde s vyšší cílovou hodnotou. Přesto narazíte i na zaryté medvědy. Nabízíme konkrétně jednu medvědici, která je přesvědčená, že s ukončením podpory ze strany Fedu spadne S&P 500 pod 1 400 bodů.

Redakce IW
Redakce IW
26. 3. 2013 | 11:30
Korekce na trzích

Pokud se stav americké ekonomiky bude nadále zlepšovat, bude pro Fed stále složitější obhajovat uvolněnou politiku a nulové úrokové sazby. Gina Martin Adamsová z oddělení akciových strategií ve Wells Fargo Securities míní, že přestože se Fed svých "zbraní" nebude chtít vzdát jen tak, jen pouhá debata o možném omezení podpůrné politiky v roce 2014 bude stačit na to, aby se negativně promítla do kondice akciového trhu v druhé polovině roku 2013.

Adamsová je jednou z největších pesimistek na Wall Street. Koncem roku 2013 vidí S&P 500 na 1 390 bodech, tedy více než 10 % pod současnou úrovní. Jen pro srovnání, v roce 2012 byl její cíl 1 360 bodů. V souvislosti s historickým navyšováním sazeb Fedu poukazuje Adamsová na průměrný 8% pokles S&P 500 v šesti měsících předcházejících tomuto kroku. Když byl slabý růst zisků, byl průměr dokonce téměř 13 %. Z toho vyplývá, že až Fed ukončí program nákupu bondů, akcie se dostanou pod výrazný tlak.

William Dudley, prezident newyorského Fedu, v pondělí potvrdil, že program nákupu bondů musí zůstat v platnosti kvůli současné restriktivní fiskální politice. Jeden z nejvíce holubičích guvernérů Fedu nicméně v jednom z dřívějších projevů přitakával Benu Bernankemu, že je čas na zvážení změny tempa nákupů aktiv, aby program lépe reflektoval ekonomický výhled.

Adamsová tvrdí, že pokud je nárůst úrokových sazeb spjatý s 6,5% mírou nezaměstnanosti, neměli by ekonomové podceňovat zlepšování na pracovním trhu v posledních dvou letech. Se současnými 7,7 % může být dosažení 6,5% úrovně nezaměstnanosti už realitou poloviny roku 2014 (zhruba o šest měsíců dříve, než počítají současné předpovědi samotného Fedu).

Krizová opatření v reakci ne neexistující krizi

Pokud ekonomiku nevykolejí nějaká černá labuť a neuvrhne ji do další krize podobné té z roku 2008, bude Fed stále více tlačen do toho, aby zvýšil sazby a omezil nákupy bondů – k smůle Wall Street.

"Fed v současnosti operuje v krizovém módu bez skutečné finanční krize," tvrdí Adamsová. "Do loňského roku mohl Fed poukazovat na slabý nemovitostní trh, ceny domů ale už 12 měsíců rostou. Fed nyní zdůvodňuje uvolněnou politiku potřebou kompenzace fiskální brzdy. Co když ale budou dopady sekvestrace na ekonomiku jen minimální?"

Ekonomický růst sice zůstává v porovnání s dřívějškem poměrně pomalý, nicméně 2% tempo spolu se zlepšujícím se nemovitostním trhem a stabilnější fiskální politikou probíhající finanční krizi nenaznačují.

Po zvážení všech výše uvedených okolností sází Adamsová na defenzivní portfolio s větší váhou sektoru zdravotní péče, nezbytného spotřebního zboží a utilit. Menší váhu doporučuje u energií, materiálů, průmyslu, technologií a dalších akcií, které budou citlivější na posilující dolar a pokles cen komodit.

Z ETF, které pokrývají tyto sektory, lze zmínit:

  • Health Care Select Sector SPDR Fund;
  • Consumer Staples Select Sector SPDR Fund;
  • Utilities Select Sector SPDR Fund;
  • Energy Select Sector SPDR Fund;
  • Materials Select Sector SPDR Fund;
  • Industrial Select Sector SPDR Fund;
  • Technology Select Sector SPDR Fund.

Zdroj: Wells Fargo Securities

FedInvestiční a ekonomický výhledKorekce na trzíchS&P 500
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně