Jak se Češi plánují zabezpečit na stáří? Nejvíce věří penzijnímu připojištění, spořicím účtům a nemovitostem

Portál chytryhonza.cz provedl průzkum, ve kterém své klienty oslovil s anketou ohledně jejich plánů na zajištění na stáří. V ní si klienti mohli vybrat z několika možností, pomocí které se plánují zabezpečit na důchod. Z 10 tisíc respondentů jich zdaleka nejvíce dává přednost penzijnímu připojištění, druhá nejčastěji volená možnost byl spořící účet. O pomyslnou třetí příčku se dělí investice do nemovitosti a spoření doma "pod polštářem".
Jak anketa Chytrého Honzy ukázala, Češi jsou při zajišťování své budoucnosti stále poměrně konzervativní: nejvíce jich dává přednost penzijnímu připojištění a nemalé procento si ze všeho nejraději doma spoří "pod polštář". Anketa byla postavena tak, aby si respondenti zvolili jen jednu z nabízených deseti možností, a sice tu, na kterou se ve svém zabezpečení na stáří spoléhají především.
Možnost investice do podílových fondů si jako hlavní prostředek svého zajištění na stáří vybralo 6,8 % respondentů; poněkud dynamičtější investice do komodit, měn, drahých kovů a podobně si zvolilo 5,9 % respondentů. Není velkým překvapením, že různé formy investování se umístily na vzdálenějších příčkách pomyslného žebříčku. Přesto však Češi začínají brát investování jako normální součást svých finančních plánů. Sečteme-li totiž investice do podílových fondů s investicemi do komodit, měn, drahých kovů a podobně, zjistíme, že právě investováním se ve skutečnosti chystá na stáří zajistit celých 12,7 % klientů.
Takzvaný druhý pilíř, který je součástí důchodové reformy, zatím zůstává na okraji zájmu: jako na hlavní prostředek zabezpečení se na stáří na něj spoléhají pouze necelá 3 % respondentů.
Dodejme, že 8,5 % z respondentů své zajištění na stáří neřeší pomocí žádné z předchozích možností. Mohou mezi nimi být jak ti, kdo již mají vytvořené dostatečné úspory, tak ti, kdo se tématem zajištění na stáří ještě vůbec nezačali zabývat – třeba i z toho důvodu, že jim v současné době nezbývají žádné volné finanční prostředky. Celkově své zabezpečení na stáří zatím řeší jen zhruba každý druhý Čech.
Zdroj: chytryhonza.cz
Aktuality
