US MARKETZavírá za: 6 h 11 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Cla jako (americká) cesta k nesplnění ekonomických cílů

Jedním z největších tržních témat začátku roku je celní politika staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Soudě dle vyjádření americké administrativy jsou ekonomické cíle slibovaných a zaváděných celních bariér tři – snížení deficitu bilance zahraničního obchodu, ochrana amerických výrobců a výnos pro federální rozpočet USA. Tak se na to podívejme.

Cla byla zaváděna již v prvním Trumpově funkčním období, ale v poměrně omezeném rozsahu. Jaký byl výsledek? Deficit obchodní bilance se nesnížil. Jedním z důvodů může být tendence amerického dolaru posilovat v návaznosti na zvyšování celních bariér. Cla sice skrze vyšší ceny vyvolávají nejprve snížení zájmu o dovozy, zároveň ale na devizových trzích vedou (za jinak nezměněných okolností) k menší poptávce po cizích měnách. Silnější dolar následně snižuje konkurenceschopnost amerických exportů, a tím na čistý vývoz působí protisměrně. Jinými slovy, cla tlumí obchodní výměnu na straně importu, ale i exportu, a jejich vliv na celkovou bilanci (rozdíl mezi exportem a importem) tedy nemusí být nijak výrazný.

Ponechme stranou, že přebytek zahraničního obchodu není zárukou ani indikátorem prosperity. Čína i Německo se mohou dlouhodobě chlubit výraznými přebytky zahraničního obchodu, ale o obou zemích se v poslední době hovoří spíše v souvislosti s ekonomickými problémy.

Otázka, zda udržovat zaměstnanost v odvětvích, která by bez cel svou produkci omezovala, je převážně politikum. Z ekonomického hlediska firmy pod celní ochranou zadržují práci a kapitál, které by mohly být využity jinak a produktivněji tam, kde mají USA (komparativní) výhodu. Vyšší ceny vstupů mohou zároveň znevýhodňovat ostatní domácí producenty.

A přínos pro americký rozpočet? I kdyby se v návaznosti na vyšší ceny objem dovozu vůbec nesnížil, což je extrémně nepravděpodobné, stačil by například loni hypotetický 10% tarif na veškerý import k pokrytí pouze zhruba 6 % výdajů, respektive 8 % příjmů federálního rozpočtu USA. Alespoň částečně by navíc břemeno tarifů nakonec stejně zaplatili američtí daňoví poplatníci prostřednictvím vyšších dovozních cen, takže substituce daňové zátěže zaměstnanců cly je spíše nadsázka.

Zahraniční obchod a bilance rozpočtu USA

I z pohledu české ekonomiky, která je výrazně integrovaná do globálních výrobně-dodavatelských řetězců, tedy nezbývá než doufat, že cla jsou v podání nové americké administrativy zejména hrozbou a nástrojem k vyjednávání, a nárůst protekcionismu ve světovém obchodě tedy nakonec nebude tak výrazný, jak se v současnosti může zdát.

Autorem textu pro e15.cz je ekonom Jaromír Gec z Komerční banky.

Americká ekonomikaDonald TrumpEkonomické a politické hrozbyMezinárodní obchodSpojené státy americké (USA)Světová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa