Řecké slzy

Státní dluhy činící zhruba 135 procent hrubého domácího produktu a deficit státního rozpočtu 12 procent. To ohrožuje také stabilitu eura.
Během pěti let dosáhla performance varianta evropského indexu ve srovnání s "price variantuo" o více než 15 procentních bodů lepší výkonnost. Když se řekne Řecko, vybaví se nám v první řadě asi představa překrásné destinace dovolených, antická kultura a lahodná jídla. A samozřejmě nemůže chybět ani řecké víno. Z nedávné minulosti si možná ještě vzpomeneme na dosažené sportovní úspěchy fotbalového národního mužstva vedeného německým trenérem Otto Rehhagelem. To všechno jsou ale pouze okrajové záležitosti.
Země je totiž hospodářsky u konce – stojí na pokraji státního bankrotu. Zadlužení vzrostlo na zhruba 135 procent hrubého domácího produktu (HDP). Ratingové agentury vyvodily důsledky: Standard & Poor’s předminulé pondělí nejdříve zhoršila vyhlídky, které kolegové z agentury Fitch následující den přetavili v čin a snížili hodnocení o jeden stupeň na „BBB+“. Tímto se samozřejmě značně prodraží refinancování. Současně se ve velkých nesnázích ocitly řecké banky.
Řecko emitovalo dluhopisy v hodnotě kolem 700 miliard eur. Z toho je zhruba 20procentní podíl ve vlastnictví finančních institucí. A s tímto výrazným poklesem hodnoty vzniká také potřeba odepisování. Toto ohrožuje existenci bankovních domů. Země Evropské unie nyní musí svému členskému státu přispěchat na pomoc. Politici a centrální bankéři se ale nejdříve drželi zpátky. Velmi silné je zklamání z toho, že země, která je největším příjemcem evropských dotací (měřeno příspěvkem na hlavu) již mnoho let – a nikoli teprve od hospodářské krize, jak je tomu u jiných členských států – si žila značně nad svoje poměry a přitom také skutečnost zkreslovala pomocí bilančních triků.
Nyní jsou požadovány striktní opatření směrem k úsporám a reforma řeckých financí je pod „důsledným“ dohledem bruselských úřadů. Řecko se totiž nemůže dostat do platební neschopnosti, jinak bude výrazně a rychle oslabena pozice jednotné evropské měny v globálním finančním systému.
Aktuality
