Prostituce v Řecku kvůli vysoké nezaměstnanosti vzrostla o 150 %

Řecko trpí největší ekonomickou depresí za poslední dekády. Bylo jen otázkou času, než Řekům začne docházet, jak bolestivé a ponižující budou dopady skutečného přechodu na šedou ekonomiku.
Podle New York Times se za poslední dva roky v Řecku prostituce stává dvojnásobně často zdrojem příjmů. Podle Národního centra pro sociální výzkum (National Center for Social Research) počet lidí živících se prostitucí stoupl za poslední dva roky o 150 %.
Jako každé jiné odvětví, v němž roste konkurence a je nouze o bohaté klienty, postihuje i prostituci deflace. Mnoho prostitutek se prodává za 5 až 15 eur. Ženy, které se spokojí s pouhými 5 eury, ilustrují vážnost vleklé řecké krize.
Cena "služeb" klesá spolu s příjmy klientů, na něž dopadá krize. Prostitutky podstupují větší zdravotní rizika kvůli nechráněnému sexu, za který se platí přirážka. Stále více z nich se také stává obětí násilí. S rozmachem prostituce jsou spojeny drogy a rizika epidemií chorob, které se přenášejí krví.
Mladá generace bez iluzí
Řecko se bojí říct eurozóně "ne" kvůli strachu z toho, co by se stalo po odchodu z ní. To je ale jen vrchol ledovce, kořeny problému sahají mnohem hlouběji - v Řecku totiž dochází k plýtvání celé mladé generace.
Zatímco skutečnost, že se řecká nezaměstnanost stále zvyšuje, už nikoho nepřekvapuje, vážným problémem je nezaměstnanost mladých. V některých oblastech Řecka dosáhla míra nezaměstnanosti lidí do 25 let neuvěřitelných 75 %. V celém Řecku byla loni 55,3 %, tedy na dvojnásobku evropského průměru 22,9 %.
Od propuknutí ekonomické krize měl nejvyšší míru nezaměstnanosti mladých v Evropské unii region Západní Makedonie v severním Řecku. Celková nezaměstnanost vzrostla z 12,1 % v roce 2007 na téměř 30 % loni. Stalo se tak vlivem odlivu průmyslu a přesunu odvětví náročných na práci do sousedních zemí, kde jsou mzdové požadavky nižší. Podle prosincové zprávy Evropské komise zastavila v regionu mezi lety 2008 až 2011 činnost více než pětina firem.
Evropští lídři problémy v periferních ekonomikách identifikují a vyzývají k tomu, aby se přijala taková opatření, která pomohou mladým získat naději. Podle všeho je ale zatím naděje v Řecku nedostatkovým zbožím a mladí lidé v nejhorších případech končí na ulici, na drogách nebo s HIV. A není se co divit, když horní jedno procento nejbohatších rok po roce navzdory krizi a špatné monetární a fiskální politice bohatne, přestože je svět kolem v ohni.
Zdroj: Zero Hedge