Americká ekonomika zpomalí. Ve hře jsou podle ekonomů jen špatný a ještě horší scénář

Americká ekonomika v uplynulých letech opakovaně odrážela útoky pesimistů vyhlížejících hospodářskou recesi. Letošní šok vyvolaný Trumpovou politikou ale rozdané karty zamíchal znovu a z hospodářského útlumu je najednou scénář číslo jedna. Renomované instituce zvyšují ve svých odhadech pravděpodobnost recese v USA a podle ekonomů je otázkou jen to, jak špatné časy zemi čekají.
V méně špatném scénáři podle Loua Crandalla, hlavního ekonoma konzultantské společnosti Wrightson ICAP, americké hospodářství čeká zaškobrtnutí v podobě jednoho nebo dvou čtvrtletí poklesu HDP a mírného růstu míry nezaměstnanosti. V táboře zastánců tohoto vývoje je například šéf newyorské pobočky Fedu John Williams, podle kterého růst ekonomiky poměrně razantně zpomalí, ale za celý rok hospodářství stále vykáže mírný růst.
Bude-li ovšem reakce na Trumpovu politiku ve světě výraznější, dopad na ekonomiku bude větší, než teď někteří v základním scénáři předpokládají. Podle Crandalla dojde k prudkému nárůstu počtu lidí bez práce a erozi spotřebitelské důvěry vedoucí k výraznému poklesu HDP. Jedním slovem k recesi.
Výsledky posledního průzkumu zpravodajské agentury Reuters přitom vyznívají poměrně jasně. Naděje na to, že hospodářství Spojených států období nejistoty překoná v růstovém módu, se rapidně zmenšují. Naopak roste pravděpodobnost výrazného ekonomického oslabení. Dubnové dotazování ekonomů pravděpodobnost recese vyčíslilo na 45 %. Ještě před měsícem se přitom mluvilo jen o 25 %.
Banka Morgan Stanley pravděpodobnost recese vyčísluje na 40 %, Goldman Sachs na 45 % a třeba JPMorgan Chase rovnou na 60 %. To jsou ale stále docela dobrá čísla, šance v průměru zhruba padesát na padesát.
Najdou se ale i ryzí pesimisté. Torsten Sløk, hlavní ekonom správce aktiv Apollo Global Management, tvrdí, že recese je takřka jistá. Její pravděpodobnost odhadl na 90 %. "Trumpova administrativa převzala silně rostoucí ekonomiku. Neefektivně aplikovaná nová politika ale vyústí v 'recesi z dobrovolného restartu obchodní výměny'," napsal. Sløk je přitom přesvědčený, že nejhůře hospodářské oslabení odnesou malé firmy, které nemají takové finanční polštáře, aby absorbovaly růst cen vstupů kvůli clům při opadnutí poptávky ze strany spotřebitelů.
Podobně velkým pesimistou je uznávaný ekonom Adam Posen, prezident Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomii, který má za sebou kariéru zahrnující posty v americké centrální bance, Bank of England nebo v německé centrální bance a Deutsche Bank. Podle něj navíc hrozí rovnou stagflace, tedy výrazné zpomalení růstu ekonomiky při současném zásadním růstu inflace. "Recese nás možná zasáhne, možná nezasáhne, růst inflace je ale jistý," varuje.
Pravděpodobnost samotné recese Posen vyčísluje na 65 %. "I pokud Trump uzavře řadu obchodních dohod, cla v nějaké podobě přetrvají. To spolu s rizikem, že ze dne na den mohou být tarify vyšší, bude tlačit vzhůru tempo růstu cen a brzdit hospodářský růst," předpovídá.
Obavy z obchodních válek už na náladu spotřebitelů dopadají. Důvěra Američanů v ekonomiku USA je podle indexu sestavovaného Michiganskou univerzitou nejnižší od listopadu 2022. Nejvíc se lidé bojí o práci. Dvě třetiny z nich čekají, že nezaměstnanost poroste. To je nejvyšší podíl od roku 2009. A třeba atlantský Fed ve svém modelu vývoje americké ekonomiky vyhlíží za první kvartál anualizovaný propad HDP o 2,2 %.
"Dokud mračna nad ekonomikou nezmizí, budou firmy opatrné s investicemi. To se promítne do situace na trhu práce a jeho vývoj zase bude ovlivňovat náladu lidí," upozorňuje Avery Shenfeld, hlavní ekonom CIBC World Markets. Přitom právě ochota utrácet je pro americkou ekonomiku klíčová, protože spotřebitelské výdaje v USA zajišťují více než dvě třetiny hospodářské aktivity. "Nálady v ekonomice jsou všeobecně velice špatné. Spojené státy se topí v toxickém koktejlu, na který se bude poměrně těžko hledat účinný lék," dodává ekonom z ING James Knightley.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, Forbes