US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,98 %
NASDAQ+0,18 %
S&P 500-0,40 %
ČEZ-0,33 %
KB-0,98 %
Erste+0,33 %

Čínská křižovatka: Pomalejší současnost a zrychlující budoucnost

Čína, čipy, polovodiče, inovace, technologie
Zdroj: Shutterstock

Čína prožívá období výrazných kontrastů. Na jedné straně se potýká s ekonomickým zpomalením a slabší než kýženou spotřebou, na nichž nic nemění ani mírně vyšší než očekávaný růst HDP ve druhém kvartálu (+5,2 % meziročně), na straně druhé ale předvádí úchvatný technologický rozmach, zejména v oblasti umělé inteligence. Od nejtenčího skládacího telefonu po autonomní nákladní vozy v uhelných dolech, umělá inteligence mění čínský průmysl i venkov.

Andrej Rády
Andrej Rády
15. 7. 2025 | 4:30
Čína

Inovace i přes slabou domácí poptávku

Technologická společnost Honor představila skládací telefon, který je i díky nástrojům s umělou inteligencí nejtenčí na trhu. AI model simuloval přes 125 tisíc variant konstrukce a umožnil extrémní přesnost výroby. Přesto firma čelí slabé domácí poptávce, jelikož ceny těchto telefonů přesahují tisíc dolarů, což si v zemi stále může dovolit jen poměrně úzká vrstva zákazníků.

Jde o příklad toho, že se prémiové produkty v ochabující ekonomice prodávají složitěji. AI se nicméně postupně prosazuje i v méně viditelných sektorech. Společnosti jako Huawei aplikují pokročilé algoritmy v těžbě, logistice nebo řízení energetických systémů.

AI mění průmysl i regiony

Huawei integrovala své modely již do více než stovky důlních provozů. V některých se již rozvážně prohánějí autonomní elektrické nákladní vozy a společnost Siemens, jež vyvíjí některá svá řešení přímo v Číně, nasadila do testovacího provozu bezmála dvě desítky nových AI produktů během devíti měsíců.

"Teprve v posledním roce se AI začala plně integrovat do firemních procesů. Předchozí období zkoušení a experimentů začíná přinášet výsledky," podotýká k tomu Janet Tang z AlixPartners, která v Hongkongu vede tým konzultantů a analytiků pro oblast technologií, médií a telekomunikací.

Růst mimo metropole

Zatímco mnohá velká čínská města se ještě úplně nevzpamatovala z předpandemického útlumu, v menších městech a na venkově dochází k velice rychlému rozvoji infrastruktury a obchodu. Příkladů jsou stovky. Jde o menší podnikatelské záměry s potenciálem velkého růstu.

Třeba okres Malipo v provincii Jün-nan přilákal investici do zpracování čaje a rozšiřuje přístavní kapacity pro obchod s duriany. Startup Xreal vyrábějící brýle s rozšířenou realitou pak investoval do vlastního závodu ve městě Wu-si a přesouvá své sídlo z Pekingu do Šanghaje, aby byl blíže svým specializovaným dodavatelům. Produkt s operačním systémem od Googlu chce stihnout uvést na trh ještě letos.

Smíšené ekonomické signály

Čínská ekonomika vysílá smíšené signály. Oficiální index nákupních manažerů (PMI) za červen ukázal na třetí měsíc poklesu ve výrobě, zatímco obdobný index Caixin/S&P Global nečekaně vzrostl. Spotřeba nicméně zůstává utlumená, ačkoli technologické investice rostou.

Trading Economics

Některé firmy ale hlásí pozitivní čísla. Xiaomi oznámila přes 200 tisíc předobjednávek na svůj nový elektromobil během několika minut, konkurenční automobilka Xpeng dodala již osmý měsíc po sobě přes 30 tisíc vozů. Na akciových trzích ale zůstává nálada spíše opatrná, po rychlém jarním oživení třeba index Hang Seng zůstává několik procent pod březnovým ročním maximem.

Obchodní vztahy

Investoři samozřejmě čekají na to, jak se budou vyvíjet obchodní vztahy Číny s USA. Červnový vývoj byl poměrně optimistický, na burzách v Číně se to ale příliš neprojevovalo. "Země vyřešily sporné otázky týkající se dodávek vzácných zemin a magnetů do USA, což potvrdil i americký ministr financí Scott Bessent. Situace byla vážná, protože Čína pozastavila vývoz široké škály klíčových nerostů, čímž narušila dodavatelské řetězce zásadní pro automobilky, výrobce v leteckém průmyslu, polovodičové společnosti a vojenské dodavatele po celém světě. Hrozilo přitom další zostření obchodních vztahů, další vzájemná cla a velká nejistota pro investory," podotýká Kryštof Míšek, hlavní ekonom Argos Capital.

Export z Číny na jaře rostl díky předčasnému plnění objednávek zahraničními klienty a podpoře domácí spotřeby prostřednictvím vládních dotací. Pozitivní dopad na hospodářství měly i investice do infrastrukturních projektů ze strany vlády. "Dosažení obchodního příměří s USA pak vedlo k oživení obchodu – čínské přístavy zaznamenaly v polovině června rekordní objem přepravy. Pokračuje ale tlak na ceny napříč sektory ekonomiky a projevuje se slabší zaměstnanost ve výrobním sektoru. V čínské ekonomice je navíc stále nejnižší důvěra od loňského září, což odráží nejistotu ohledně výhledu růstu. Čínský HDP by letos měl vzrůst o 5 %, což je na tamní poměry skromná míra, protože v posledních 15 letech HDP rostl za rok v průměru o 6,5 %," dodává Míšek.

Čína se každopádně bez ohledu na vztahy se Západem nachází v důležité fázi svého vývoje, kdy její technologický pokrok začíná kompenzovat slabší domácí spotřebu a dává naději, že by mohl fungovat nový model růstu založený na inovacích a regionální diverzifikaci.

Zdroj: CNBC, Argos Capital

Alphabet (Google)Asijská ekonomikaČínaEmerging marketsHonorHuaweiSiemensSvětová ekonomikaUmělá inteligence (AI)Xiaomi
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akcie Tesly: Příležitost, nebo past?

Akcie Tesly: Příležitost, nebo past?

11. 7.-Tomáš Beránek
Tesla