US MARKETOtevírá za: 8 h 35 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Výprodeje na mladých trzích otřásají finančním světem. Kdy dorazí do Česka a na pražskou burzu?

Investoři se z rozvíjejících se trhů stahují v obavách z utažení měnových kohoutků americkou centrální bankou, zpomalování Číny a místní politické nestability. Mezi mladé trhy se podle některých charakteristik stále řadí i Česko. Oslabení pražské burzy od poloviny ledna o zhruba 5 % je sice poměrně významné, ale nijak katastrofální. Je to ale konec? Může domácí trh odolat panice investorů?

Šíří se to jako požár. Výprodeje přeskočily ze zemí jako Argentina a Turecko, kterými zmítají vnitřní krize, na další rozvíjející se trhy typu Ruska a Brazílie. Ani vyspělý svět neunikl panické reakci investorů, což dokumentuje propad na evropských i amerických burzách. Nejvíce však na mladých trzích trpěly měny a dluhopisové trhy.

Česká stabilita

Co se stalo za tu dobu v Česku? Kurz koruny se téměř nehnul, k euru oslabila česká měna od poloviny ledna o desetník na 27,50 Kč za euro. Výnosy z desetiletých dluhopisů za tu dobu dokonce klesly, což dokumentuje, že investoři chápou ČR jako bezpečný přístav. Nejvíce byla zasažena pražská burza, která klesla od poloviny ledna o zhruba 5 %.

"Problémy mladých trhů samozřejmě Česko zasahují, i když zatím jen mírně. Je to dáno fungováním finančních trhů - jde o kombinaci vyšší rizikové averze a obchodování po skupinách zemí. ČR je řazena mezi emerging markets. Když se v portfoliích snižuje váha této skupiny, nutně to zasáhne i Česko. Tyto efekty ale mírní poměrně malá angažovanost zahraničních investorů v ČR, pověst země jako bezpečného přístavu v rámci regionu a částečně i oslabení koruny ze strany ČNB. Koruna je nyní vnímána jako levná," vysvětluje analytik z České spořitelny Ľuboš Mokráš.

Česko zachraňuje nízký schodek běžného účtu platební bilance. Země s nižším schodkem nejsou na externí vlivy tak citlivé. Vláda si v zahraničí příliš nepůjčuje, nepůjčují si tam ani banky a firmy, které zároveň málo investují. Velkou výhodou je v časech turbulencí i to, že přes Prahu teče málo finančních prostředků ve srovnání s velkými zeměmi nebo sousedním Polskem.

Pražskou burzu zachrání dividendy a Telefónica

Domácí akciový trh je také svým objemem a strukturou velmi malý. Navíc se mu už loni ve srovnání s dalšími akciovými trhy nijak zvlášť nedařilo, takže by letos měl spíše dohánět ztráty. "Vzhledem k tomu, jak negativním vývojem v loňském roce ve srovnání se zahraničím domácí trh prošel, je možný negativní dopad turbulencí na emerging markets na české akcie omezený," říká Jiří Zendulka z BH Securities.

Dalším důvodem je podle něj blížící se "dividendová sezóna". České firmy budou oznamovat dividendy a tradičně se čekají zajímavé dividendové výnosy, o které se investoři nechtějí nechat připravit.

"V otázce stahování prostředků z domácího akciového trhu je nutné vnímat také další výrazný faktor, a sice akcie Telefóniky C.R. V tomto titulu je alokováno velké množství peněz zahraničních investorů. Akcionáři čekají na další vývoj. Pokud by je skupina PPF jako nový vlastník společnosti přiměla využít očekávaného povinného odkupu, znamenalo by to vlastně získání těch financí, které by případně zahraniční vlastníci za současné situace chtěli z burzy stáhnout. To může být v současnosti brzdou prodeje dalších velkých akcií, jako jsou ČEZ a Komerční banka. Zbylé hlavní emise - Erste a VIG - zahraniční hráči většinou nakupují přes Vídeň," vysvětluje Zendulka.

Proklínaná ČNB se o korunu postará

Korunu chce držet slabou Česká národní banka. To, že ji loni v listopadu zatlačila o zhruba 7 % níže, vlastně učinilo českou měnu odolnou vůči turbulencím. "Na forexu je koruna uzamknuta díky kurzovému režimu nastavenému v listopadu, v rámci kterého ČNB nechce vidět kurz pod 27 EUR/CZK. Implicitně ji zřejmě nechce vidět ani příliš slabou. Na dluhopisovém trhu je rovněž klid, protože na rozdíl od ostatních zemí v regionu je angažovanost zahraničních investorů ve státních dluhopisech ČR poměrně malá. Navíc je všeobecně známo, že je likviditní pozice českého ministerstva financí velmi dobrá," vyzdvihuje klady Česka analytik z ČSOB Petr Dufek.

"V případě české koruny již další ztráty neočekáváme v souvislosti s tím, jak tuzemská měna výrazně oslabila po intervencích ČNB," přidává se Miroslav Frayer z Komerční banky.

Skrytá hrozba

Český trh je tedy poměrně stabilní, ale ne imunní. Podle Mokráše se může stát, že se pod tlakem projeví nějaká skrytá slabina v některé velké rozvíjející se ekonomice a krize bude podstatně eskalovat. V tomto případě by vznikl citelnější tlak i na Českou republiku.

"Dalo by se čekat oslabení koruny minimálně podobné tomu z jara 2009. Hůře by se patrně dařilo i reálné ekonomice kvůli v důsledku krize obecně slabší globální poptávce," uzavírá.

Akcie ČRČeská ekonomikaČeská korunaČeské státní dluhopisyEmerging marketsEUR/CZK
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa