Charles Dumas: Růst německé ekonomiky je falešný

Ředitel londýnské společnosti Lombard Street Research Charles Dumas tvrdí, že německá ekonomika je mnohem slabší, než se zdá. Špatné fungování dalších evropských ekonomik se projevilo v krizi vládních dluhopisů. Otázka ekonomiky Německa zůstává podle Dumase stále nezodpovězena, její údajný růst dokonce považuje za falešný. Cestu z fiskální nerovnováhy vidí v opuštění jednotné měny.
Jak se německá ekonomika v posledním desetiletí vyvíjela?
Pokud se podíváme na růst za posledních osm let, poslední cyklus byl pro všechny ve srovnání s tím předešlým strašný. Na konci této recese jsme se dostali hodně dolů, ani po recesi z roku 2001 to nebylo tak hrozné. Všechno, co se říká silné německé ekonomice, jsou nesmysly.
Například problém Řecka spočívá především v tom, že rostlo příliš rychle. Během zmíněných osmi let o 25 procent. Španělsko a Spojené státy za tu dobu posílily o 16 procent, Británie o 11, Francie o 10 a Japonsko o 6 procent. Německo za tu dobu přidalo pouze 3,5 procenta!
Spotřebitelské výdaje v Německu se za osm let v Německu nezměnily. Německo tak dosáhlo konkurenceschopnosti díky velice agresivní represi mezd, která znamenala, že nedošlo k žádnému růstu spotřebitelských výdajů a země fungovala s čistým přebytkem exportu.
Německo 10 let potlačovalo vlastní ekonomiku. Nyní obrací pozornost k zemím, které to nedělaly, a potlačuje je formou vyvažování rozpočtu. Pokud Německo vybalancuje svůj rozpočet tím, že se vzdá eura, tak nebude mít žádný zdroj růstu, protože německé spotřebitelské výdaje jen tak neporostou.
Mělo by Německo opustit eurozónu?
Myslím, že je to nutné. Němci by se rádi vrátili k marce. Euro jim bylo vnuceno vládou a Bruselem. Němcům teď navíc hodně vadí, že jejich růst, včetně růstu mezd, budou brzdit subvence pro Řecko, možná i pro další země. Aby byla napravena nerovnováha německé ekonomiky, musela by se zvýšit spotřeba. A jeden z nejlepších způsobů, jak toho dosáhnout, je dát Němcům zpět jejich měnu. Ve střednědobém horizontu jsou vyhlídky, že Německo vystoupí, vysoké. Evropská centrální banka nakupuje vládní dluhopisy. Zatímco to mělo sloužit k podpoře trhu a udržení nízkých úroků řeckých dluhopisů. Ohrožuje to však kurz eura, který propadl na několikaletá minima. ECB tím zachraňuje německé a francouzské banky, které nakupovali výnosné jihoevropské dluhopisy. Zachrání tím možná tyto banky, ale ohrožuje tím budoucnost měnové unie.
Existuje v tuto chvíli nějaká alternativa?
Alternativou k rozpadu eura, jak mnozí tvrdí, by byla fúze zemí v nějakou federaci. Historickým příkladem jsou Spojené státy. Ty se po svém vypořádaly s občanskou válkou i Velkou depresí.
Opravdu však chceme takové sloučení? Pravděpodobně ne. Nemyslím, že to chtějí Němci, nechtějí to ani Řekové. Vlastně nevidím nikoho, kdo by po tom prahnul. Ekonomicky by to možná mělo nějaký smysl, ale politicky to není průchodné.
Zdroj: risk.net