Ekonomické uzdravení? Až za 7 let

Myšlenka "sedmi hubených let" vychází z jediného předpokladu - je nerealistické očekávat, že by se několik velkých ekonomických problémů současnosti mohlo vyřešit v krátké době. Problémy se netýkají jen Spojených států, ale také Evropy, která je v očích analytiků dalším možným terčem ekonomické krize.
Jeremy Grantham si pohrává s myšlenkou ekonomického zotavení trvajícího 7 let. Tento americký investor a předseda představenstva Grantham Mayo Van Otterloo, která na konci roku 2009 spravovala 107 miliard dolarů, je považován za velmi znalého investora, ať už v oblasti akcií, dluhopisů, nebo komodit. Ještě známější jsou jeho predikce ekonomických bublin, které se v průběhu posledních 3 let na světě nafukovaly až k prasknutí. Je jedním z nejhlasitějších kritiků vládních zásahů do průběhu světové finanční krize.
Jeho filozofie by se dala shrnout do jím často používané fráze "návrat ke zlému". V podstatě se domnívá, že všechny třídy aktiv se vždy vrátí k těm nejhorším historickým hodnotám.
Právě ve svém aktuálním článku se vysmívá úvahám o tom, že uplynulé léto mělo být na trzích obdobím zmrtvýchvstání. Naopak varuje, a to nejen Spojené státy, že nás čeká mnohem delší doba, než se vrátí stálý ekonomický růst, spotřebitelská důvěra a klesne nezaměstnanost.
Jaké jsou jeho důvody?
1. Vysoký veřejný dluh. Přijde masivní šetření a menší útraty.
"Podařilo se nám zastavit prohlubování veřejného dluhu. Pokud se však bavíme o zlepšení situace, to je minimální. Osobně odhaduji, že pro dosažení uspokojivé hladiny veřejného dluhu je potřeba 7 let neustálého redukování výdajů domácností. Cokoli jiného zabrání ekonomice v růstu. Hlavně pak různé vládní balíčky, které prohlubují vládní dluh, který je ve Spojených státech už tak velkým problémem. Jakékoli radikální snižování dluhu v tak narušené ekonomice může způsobit další ekonomický propad. Nečeká nás lehký úkol a nebude to rychlý ani příjemný proces."
2. Banky naložené biliony dolarů toxických aktiv zvyšují celkový federální dluh.
"Nejděsivějším aspektem následujících sedmi štíhlých let je přenesení obřího dluhu celého finančního systému do vládního dluhu." 3. Nemovitostní sektor není zcela zdráv.
"Umělé zásahy vlády v zájmu obnovení důvěry, která vyprchala po růstu cen nemovitostí, jsou dávno pryč. Další propad nemovitostního sektoru, a s ním spojený propad cen, je v tuto chvíli 50 na 50."
4. Banky jsou přehnaně zadlužené a další potíže nás čekají.
"Wall Street má to nejhorší období zdárně za sebou, ale velké problémy nás čekají v Evropě. Možné riziko z Evropy a nedostatečná důvěra v další vývoj nechává finanční sektor v těžké situaci. Banky nemají dostatek kapitálu a stále nejsou ochotny půjčovat jako v minulosti."
5. Vysoká nezaměstnanost: pár triků na její snížení ještě zbylo.
"Ekonomika jednoduše není ve stavu, aby vytvářela takový počet volných míst. Zatím ještě nechce nikdo utrácet, většina lidí spoří, což nutí zaměstnavatele snižovat stavy."
6. Evropské vlády padají kvůli nekompetentnímu managementu.
"Špatný management, to je hlavní evropský problém. Španělsko, Portugalsko, Řecko, nebo Irsko dovolily domácím výrobcům až 20procentní pokles konkurenceschopnosti ve srovnání s Německem, nejsilnější evropskou ekonomikou. Finanční sektor na tom sice nebyl v Evropě tak špatně jako ve Spojených státech, ale určitý vliv byl vidět. Vzájemné ovlivňování do budoucna způsobí opak. Evropa bude svým špatným obdobím ovlivňovat Ameriku a bude nedílnou součástí sedmi hubených let."
7. Globální pokles.
"Zvyšující se státní dluhy, problémy eurozóny a japonská ztráta spotřebitelské důvěry. Světová ekonomika byla vždy křehký systém, ale v současnosti se zdá, že je její skořápka prasklá na několika místech. Jednotlivé vlády budou mít co dělat, aby dokázaly bojovat s pomalejším ekonomickým růstem."
8. Stárnoucí populace vs. horší důchod.
"Populace ve vyspělých zemích stárne čím dál rychleji. Zdravotní péče je pro většinu obyvatel Spojených států i Evropy čím dál dražší. Pro důchodce a jejich výhody to bude opravdu těžkých 7 let."
Zdroj: Marketwatch.com