Co vám Janet Yellenová neřekne aneb Proč je status quo neudržitelný, v několika grafech

Trhy rostou, americká ekonomika oživuje, Fed v čele s Janet Yellenovou stále pumpuje peníze do systému a všichni jsou zdánlivě spokojení. Jenže tato situace musí jednou skončit. I kdyby rostla ekonomika USA ještě rychleji, nestíhá vykompenzovat růst úrokových plateb ze zvyšujícího se dluhu.
Pokud chcete vědět, proč je status quo neudržitelný, stačí se podívat na následující graf. Dluh prudce roste, zatímco ekonomický růst stagnuje. Jinými slovy, Američané musejí vytvořit tunu dluhů, aby si zabezpečili nepatrný růst.
Status quo byl při takovém růstu dluhů zachován jen díky snížení úrokových sazeb k nule. Další graf ukazuje pokles výnosů 10letých amerických dluhopisů v posledních letech. Fed však již snížil sazby prakticky na nulu a nemá už manévrovací prostor. Úroky mohou buď zůstat na současných úrovních, nebo růst.
Úrokové sazby Fedu na nule samozřejmě neznamenají, že si s nulovým úrokem půjčují i spotřebitelé. Domácnosti si však mohou půjčit mnohem levněji. Úroková platba z půjčky na auto za 30 tisíc USD je dnes nižší než u půjčky 15 tisíc USD v roce 2000.
Snížení úroků umožnilo nárůst dluhů ve všech vrstvách ekonomiky. Všimněte si, že dluhová expanze proběhla u domácností, finančních institucí, státu i podniků.
Druhou částí rovnice jsou příjmy domácností. Pokud příjmy stagnují nebo klesají, nemohou si domácnosti dovolit další dluhy. To se přesně děje.
Někteří ekonomové tvrdí, že soukromé dluhy mohou být převedeny na vládu, čímž "kouzlem" zmizí. To ale není možné. Vždy někdo ponese ztrátu, je nyní pouze politickým rozhodnutím, která skupina v ekonomice to bude. I když úroky zůstanou na historicky nízkých úrovních, úrokové platby z federálního dluhu se brzy zdvojnásobí. To znamená, že budou muset přijít rozpočtové škrty nebo nárůst daní. Obě možnosti omezují hospodářský růst. Pokud se úroky navíc vrátí na historický průměr, úrokové platby se brzy ztrojnásobí.
Pokud budeme počítat, že z 60bilionového amerického dluhu se ročně platí úrok 4 % (nejde jen o samotné úroky, ale i odpisy nesplacených půjček a hypoték), vyjde nám roční splátka 2,4 bilionu USD. V případě reálného růstu HDP 1,5 % ročně (očištěného o inflaci) se vytvoří ročně hodnota 240 miliard USD. To znamená, že i kdyby ekonomika rostla dvojnásobně, není růst schopen pokrýt úrokové platby z dluhu. Současný stav a trend je tak velmi náchylný k úvěrovému šoku. Když se úvěrový trh jen mírně zadrhne, celý ekonomický systém se zhroutí.
Zdroj: Zero Hedge