US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,34 %
NASDAQ-0,34 %
S&P 500-0,40 %
ČEZ+0,24 %
KB+0,57 %
Erste+0,14 %

V poslední krizi trpěly předlužené domácnosti. Jsou na řadě firmy?

Zadlužení amerických firem roste. Naučila je krize vůbec něco?

Jedním z úspěchů extrémně uvolněné měnové politiky Fedu bylo nepochybně dodání odvahy americkým firmám, aby si braly úvěry. Peníze v USA jsou v posledních letech mimořádně levné. Problémem je ale to, že tyto levné peníze společnosti jen z menší části využily na svůj rozvoj a investice. Spíše si "vycpaly" rozvahy a rozdávaly peníze akcionářům v podobě dividend a zpětných odkupů akcií. Skvělé pro investory, horší pro ekonomiku.

"V době, kdy jsou firemní zisky nejvyšší v historii a reálné úrokové sazby poblíž minim, není narůstající zadlužení firem citelný problém," míní Gerard Minack z Minack Advisors. "Jde ale o závažný problém v případě, že přijde další pokles ekonomiky. Během poslední krize byla dluhová zátěž příliš vysoká pro domácnosti, příště mohou mít problém firmy, včetně těch největších."

Minackovo varování je jasné. Na co možná v této souvislosti zapomíná, je to, že americká vláda až na pár výjimek nedopustila, aby velké firmy v krizi padly. A zaplatili to - kdo jiný - daňoví poplatníci. To se firmy naučily nepochybně.

Americká ekonomikaFedÚrokové sazbyÚvěryZadlužení
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Index S&P 500 je nejdražší v historii. Těchto 20 slibných firem se ale vymyká

Index S&P 500 je nejdražší v historii. Těchto 20 slibných firem se ale vymyká

21. 8.-Andrej Rády
Americké akcie