US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ-1,05 %
KB-0,20 %
Erste-0,48 %

Zima se blíží. Jak rychle by Evropě chyběl plyn z Ruska?

Když Rusko zavře kohouty plynovodů, Česku dojde plyn za devět měsíců. Jak jsou na tom další země?

Redakce IW
Redakce IW
17. 9. 2014 | 10:30
Komodity

Pokud by Rusko přerušilo dodávky plynu do Evropské unie na déle než půl roku, ohrozilo by to zásobování mnoha evropských zemí, včetně Německa a dalších zemí v regionu střední Evropy. Vyplývá to ze studie, kterou publikoval Energiewirtschaftliches Institut při Kolínské univerzitě. Na základě simulace činnosti evropských plynovodů, kapacit zásobníků a zařízení navázaných na zkapalněný plyn (LNG) studie zkoumá, co by se stalo při výpadku dodávek z Ruska po dobu 1, 3, 6 a 9 měsíců.

Finsko nemá žádné zásobníky plynu a veškerou surovinu dováží z Ruska, bylo by tedy první "na ráně". Při tříměsíčním zavření ruských plynovodů by chybělo Polsku 1,8 miliardy a Turecku 3,8 miliardy kubických metrů plynu. Půlroční výpadek by byl cítit v Německu, Estonsku, Rakousku, Řecku a celém Balkáně a Švýcarsku. Pokud by Moskva zavřela kohouty na 9 měsíců, bylo by "vážně zasaženo" zásobování plynem v Německu, Itálii a Francii a Evropě jako celku by chybělo 46 miliard kubických metrů plynu. V takovém případě by podle studie měly problémy i Česká republika, Maďarsko a Slovensko.

V bezpečí by byly pouze země, které samy těží plyn, jako jsou Norsko, Dánsko, Nizozemsko, Rumunsko a Spojené království. V klidu mohou být také státy, které dovážejí od sousedů nebo které provozují terminály na dovoz zkapalněného plynu, tedy Belgie, Bulharsko, Irsko, Litva, Lotyšsko, Portugalsko, Španělsko a Švédsko.

Rusko potřebuje vyvážet plyn

Plynové embargo by ale bolelo i Rusko. Každý měsíc by přicházelo až o 4-4,5 miliardy eur, což je zhruba 3,5 % ročních tržeb Gazpromu. "To by mělo výrazný vliv na ziskovost GazpromuTím by výrazně klesl zisk Gazpromu a jeho příspěvky do ruského státního rozpočtu," uvádí německá studie.

Na nepříznivé scénáře se před zimou kvůli ukrajinské krizi chystá i Evropská komise. "Neuměl jsem si představit, že se Vladimir Putin uchýlí ke lžím a používání zbraní. Proto již nevylučuji ani ty nejhorší scénáře," prohlásil eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger s poukazem na ruské angažmá na Ukrajině a anexi Krymu. V krizi by Brusel například zakázal plynárenským firmám vypravovat tankery s LNG mimo Evropu a omezil dodávky plynu firmám, aby chránil domácnosti.

Zdroj: EUobserver.com

GeopolitikaKomodityRuskoUkrajinaZemní plyn
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná