Ministerstvo financí chce zrušit časový test u investic

Daňová ofenziva vlády, která hodlá důsledněji vybírat daně, ale i zrušit řadu dosud nezdaňovaných výjimek, pokračuje. Podle náměstka ministra financí Ladislava Minčiče se má v budoucnu týkat i příjmů z investic do cenných papírů, kde má být zrušen tzv. časový test.
Od ledna má být například zrušeno osvobození úroků z vkladů ze stavebního spoření včetně úroků ze státní podpory, zdaněny budou peněžité náhrady u představitelů státní moci, plat prezidenta i renta bývalé hlavy státu. Příslušníci bezpečnostních sborů budou platit daň u vybraných výsluhových náležitostí, zdaněny budou důchody pracujících penzistů přesahující 840 tisíc korun ročně, zrušeno bude osvobození příjmů z ekologických zařízení u fyzických i právnických osob, ale i příjmy spořitelních a úvěrních družstev z úroků a jiných výnosů z vkladů u bank.
Které výjimky mají být zrušeny, zatím není zcela známé. Mají nicméně, jak upozorňuje Minčič, vycházet i z priorit Programového prohlášení vlády či záměrů Koaliční smlouvy.
Kromě mediálně vděčného zrušení daňových výhod u stravenek a režijních jízdenek, kolem nichž se nejspíš dál povede vášnivá diskuse, mělo být například zrušeno osvobození od daní u příjmů z prodeje nemovitostí, kurzový zisk při směně peněz u účtu, vedeného v cizí měně, odměny za odběr krve, příjmy z převodu členských práv družstva (kromě bytových družstev) a účasti na obchodních společnostech, některé další výhody poskytované příslušníkům ozbrojených sil a bezpečnostních sborů, ale také výhry z loterií, sázek a podobných her.
K výjimkám, které by měly být rovněž zrušeny, patří i zdanění příjmů z investic do tzv. cenných papírů, tedy zrušení tzv. časového testu. Ty zatím nejsou, jak známo, po uplynutí šesti měsíců zdaňovány. Nový daňový zákon, který by měl platit od roku 2012, je znovu hodlá zrušit. Podle Minčiče je připravováno koncepčně nové řešení, kde by již zmíněný časový test nebyl využíván.
Je založeno na stejné myšlence jako v roce 2008, kdy Kalousek plánoval zrušení této výjimky? Tehdy mělo být zrušení časového testu kompenzováno tím, že by daň z výnosů investic platili jen ti, u nichž překročí roční nezdanitelnou částku, která měla činit 60 až 100 tisíc korun (kolik to skutečně bude, nebylo rozhodnuto). Na první pohled působí tento princip logicky - podobného výnosu nedosáhne zdaleka každý. Pokud by ovšem musel každý občan, který investuje, například do podílových fondů, vyplňovat daňové přiznání, i když vydělal méně než zmíněnou částku, určitě by se mu to nelíbilo, nemluvě o velké zátěži pro finanční úřady. Navíc zde roste nebezpečí daňových úniků.
V době, kdy má český důchodový systém dluhy a hovoří se o penzijní reformě, je ostatně v zájmu státu, aby nějak zvýhodnil dlouhodobé investování. Byť třeba za cenu dalších výjimek. Pokud tedy nechce jednostranně podporovat pouze penzijní fondy. V současné či v budoucnu třeba jiné (transformované) podobě.
Náměstek Minčič však uvedl, že současná představa není tak úplně v intencích řešení naznačených v roce 2008. Jak dodal bez bližších podrobností, nastavení budoucího systému zdanění investic do cenných papírů by mohlo přibližně sledovat úpravu platných zákonů o daních z příjmů.
Kompletní článek o změnách daňových výjimek najdete na serveru Peníze.cz