Čína: Jak bude pokračovat jeden z velkých příběhů roku 2014?

Čínské hospodářství roste stále velice rychlým tempem přes 7 %, tato míra růstu ale znamená pro druhou největší ekonomiku světa ústup ze slávy. Snaha přeorientovat se z výroby a exportu na domácí spotřebu bude trvat ještě roky, vláda a centrální banka zatím na zpomalování expanze reagují relativně opatrně, ale postaru - uvolněním měnové politiky a podporou spíše infrastrukturních projektů. Čínské akcie ale byly v roce 2014 za hvězdy.
Lépe řečeno, čínský index Shanghai Composite byl hvězdou čtvrtého kvartálu. Za celý rok si čínský trh polepšil o více než polovinu. Graf byl v závěru roku hodně strmý. Srovnání s očekáváními ohledně vývoje HDP dává vzpomenout na americký příklad, kde akcie dlouho posilovaly za minimálního růstu ekonomiky.
Tom Orlik z Bloombergu na Twitteru zveřejnil nejen výše zobrazený graf, ale řadu dalších, které nejenže ukazují vývoj v Číně ve zpětném zrcátku, ale nabízejí i logická vyústění pro další období.
Pokles hodnoty jüanu otevírá cestu k liberalizaci směnných kurzů.
Pokles prodejů nemovitostí je pro růst čínské ekonomiky velkým rizikem, dlouhodobě ale zmenšení bubliny na realitním trhu bude prospěšné.
Vláda a centrální banka volání po velké stimulaci ekonomiky loni nevyslyšely. Analytici ale věří, že letos "neodolají".
Změna orientace ekonomiky probíhá. "Nová" ekonomika si v roce 2014 vedla lépe než ta "stará".
Růst reálných úroků tlačí na snižování sazeb. Inflace je velice nízká.
Snížení sazeb prospělo akciím, očekávání ohledně růstu ekonomiky se ale nezměnila.
Zadlužení v Číně stále roste, úvěrová bublina se nafukuje. Úkolem pro rok 2015 (a ty následující) je tedy oddlužení (deleveraging).
Zdroj: Bloomberg