US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ+0,33 %
KB+2,75 %
Erste+0,06 %

Dříve nemyslitelné je v Evropě realita. Proč platíme za to, že někomu půjčíme?

V Evropě se děje něco donedávna nevídaného. Výnosy některých dluhopisů se dostávají do záporného teritoria, a to nejen ve smyslu výnosů očištěných o inflaci.

Redakce IW
Redakce IW
11. 2. 2015 | 15:00
Státní dluhopisy

Pokud nyní půjčíte společnosti Nestlé sto dolarů s tím, že vám firma půjčku splatí za čtyři roky, můžete zapomenout na to, že by se vám na účet vrátilo alespoň oněch sto dolarů.

Ještě před pár lety přitom renomovaní ekonomové tvrdili, že je dosažení záporných výnosů nereálné, protože je nesmyslné, aby někomu investoři půjčovali, pokud by dopředu věděli, že jim dlužník nevrátí všechno. Záporné výnosy jsou garancí, že o část svých peněz investor přijde namísto toho, aby něco vydělal.

Princip vývoje výnosů na dluhopisových trzích je jednoduchý. Když je mezi investory o konkrétní bondy velký zájem, jejich výnosy klesají, zatímco pokud o ně zájem není, letí výnosy vzhůru. Na tom se nic nemění ani tehdy, když se výnosy propadnou do záporného teritoria. Takový vývoj svědčí o tom, že se investoři předhánějí, kdo se stane věřitelem daného státu či firmy.

Strach z budoucnosti a spekulace na posilování měn

Investoři v Evropě jsou v současnosti značně znepokojení výhledem hospodářského vývoje na starém kontinentu, což je utvrzuje v názoru, že není zrovna vhodné na dluhopisových trzích investovat do rizikových bondů s vysokými výnosy, a peníze raději směňují za dluhopisy s nízkými pozitivními, nebo právě dokonce zápornými výnosy.

Druhým zdrojem, který k poklesu výnosů dluhopisů významně přispívá, je skutečnost, že se Evropa snaží udržet své zadlužení na uzdě, a země jako třeba Německo proto hospodaří s vyrovnanými či přebytkovými rozpočty, takže jsou bondy těchto zemí "velkou vzácností" a investoři se na každou emisi snesou jako supi.

Proč ale dluhopisy se zápornými výnosy kupovat? Bude to znít zvláštně, ale občas taková investice dává smysl. Například Dánsko, jehož některé bondy aktuálně mají výnosy v záporném teritoriu, jako měnu používá dánskou korunu, jejíž kurz k euru je již od roku 1999 v rámci evropského mechanismu ERM II udržován na 7,46 EUR/DKK. Část investorů ovšem spekuluje, že by dánská centrální banka mohla režim pevného kurzu opustit a dánská koruna k euru díky tomu, že tamní ekonomika v Evropě patří mezi ty lepší, výrazně posílit.

Pasivní investování

Stále ale zbývá ještě skupina investorů, kteří nakupování dluhopisů s negativními výnosy nechápou primárně jako sázku na možné posilování regionálních měn. Tato skupina obchodníků často uvádí, že se investováním do bezpečných dluhopisů snaží jednoduše zajistit proti černým scénářům, jakým může být například nečekaný krach banky, u níž mají uložené své úspory, jež jsou v rámci EU povinně pojištěny jen do výše 100 tisíc eur.

Kromě toho se některé fondy řídí dlouhodobými plány, které dříve vůbec nepočítaly s tím, že by věřitelé mohli dlužníkům platit za to, že jim půjčí, takže nyní zkrátka investují podle zažitých mechanismů, ačkoli to pro ně není výhodné.

A do třetice, dluhopisy se zápornými výnosy nakupují také některé banky, které takto "uskladňují" svoji přebytečnou hotovost, za což by jinak v některých případech museli platit centrální bance.

Zdroj: vox.com

EvropaFiremní dluhopisyStátní dluhopisy
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár