US MARKETZavírá za: 3 h 59 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Blízký východ láká investory i přes levnou ropu. Patří mezi nejslibnější trhy roku 2015

Jižní Korea, Katar a Čína - to je trojce nejslibnějších emerging markets, do kterých se v letošním roce vyplatí investovat. Česko v žebříčku časopisu Bloomberg Markets obsadilo 12. pozici. Přestože ropa ztratila v roce 2014 zhruba polovinu své hodnoty, investoři vidí velký potenciál také v zemích Blízkého východu, jako je Saúdská Arábie.

"Jižní Korea i Čína vypadají atraktivně," přiznává ředitel Templeton Emerging Markets Group a proslulý investor Mark Mobius. Obě země dovážejí ropu. "Čína i Korea momentálně těží z nízkých cen ropy a relativně vysokého ekonomického růstu," připomíná.

Více než polovinu tržní kapitalizace jihokorejského indexu KOSPI tvoří exportéři. "Osud jihokorejských akcií tak závisí na tom, jak se daří velkým zákazníkům, jako jsou Spojené státy americké," vysvětluje šéf asijsko-pacifických investic v UBS Wealth Management Hartmut Issel.

Optimismus spojený s Koreou mírní konkurenční Japonsko. Relativní hodnota korejského wonu proti japonské měně totiž znamená pro korejský trh problém. Japonský jen vůči wonu oslabil za 12 měsíců do 2. února o 11 %. A slabá měna zlevňuje vyvážené zboží.

Čínský trh zůstal krizí na emerging markets nedotčen a index Shanghai Composite loni vzrostl o 58 %. "Nechápu, proč jsou lidé vůči Číně tak negativní," říká bývalý šéf Goldman Sachs Asset Management Jim O'Neill.

Bloomberg Markets hodnotí emerging a frontier markets dle 19 různých kritérií, mezi které patří mimo jiné investiční klima, prognóza růstu hrubého domácího produktu na další dva roky nebo podmínky pro byznys.

Jedničkou v žebříčku nejslibnějších frontier markets je pro letošní rok Saúdská Arábie. Druhé místo obsadilo Estonsko a třetí Slovensko.

Levná ropa vytvořila v rozpočtech exportérů ropy a zemního plynu z Blízkého východu nemalé díry. Saúdská Arábie odhaduje, že schodek rozpočtu pro rok 2015 dosáhne 39 miliard dolarů. Vláda nedávno zesnulého saúdskoarabského krále Abdalláha přesto odmítla omezení těžby ropy v rámci zemí kartelu OPEC jako cestu k opětovnému navýšení cen černého zlata.

Portfoliomanažeři ovšem upozorňují, že Saúdská Arábie i další země Blízkého a Středního východu, jako jsou Bahrajn, Katar či Spojené arabské emiráty, mohou snadno financovat své ambiciozní rozvojové projekty z dolarových rezerv, které si vytvořily v době, kdy byly ceny ropy vysoko.

V případě Saúdů tyto rezervy dosahují 726,5 miliardy dolarů, Spojené arabské emiráty drží 74,7 miliardy dolarů a Katar 42,2 miliardy dolarů. "Největším tahounem růstu v této části světa jsou vládní výdaje," říká šéf investic na frontier markets ze Schroder Investment Management Rami Sidani. "Očekáváme, že vlády tyto peníze využijí k tomu, aby diverzifikovaly své ekonomiky."

Zdroj: Bloomberg

Blízký a Střední východEmerging marketsFrontier marketsRopa
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika