US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,02 %
NASDAQ+0,94 %
S&P 500+0,47 %
ČEZ+0,00 %
KB+0,10 %
Erste-0,17 %

Když zpomalí německá ekonomika, Česko bude trpět nejvíce z regionu

Prognóza Citibank naznačuje podstatně pomalejší růst německé ekonomiky v příštích dvou letech (průměrný růst by měl dosáhnout 2,1 % v letech 2012-2013 po průměrném růstu 3,3 % v 2010-2011). V aktuálním reportu se snaží posoudit, jaký dopad by mohly přinést změny v německé ekonomické aktivitě ve střední a východní Evropě.

Redakce IW
Redakce IW
23. 3. 2011 | 13:00
Česká ekonomika

Relativně malá velikost a vysoká otevřenost dělá středoevropské ekonomiky velmi závislými na vývoji v Německu, které je v regionu největším obchodním partnerem. Nicméně existují některé podstatné rozdíly mezi jednotlivými zeměmi střední a východní Evropy.

Vývozy do Německa jsou významné pro Českou republiku a Maďarsko (více než 20 % HDP), zatímco méně pro Polsko a Rumunsko (7-10 % HDP). Přitom Rumunsko vykazuje větší míru expozice vůči ostatním zemím jádra eurozóny (například Francie a Itálie). To znamená, že reakce růstu HDP v ekonomikách střední a východní Evropy na změny v německém růstu se mohou u jednotlivých zemích značně lišit.

Empirická analýza Citibank ukazuje, že tempo růstu HDP v České republice nebo v Maďarsku by mohlo poklesnout o 0,6 až 0,9 procentního bodu v reakci na 1% zpomalení růstu německé ekonomiky. Naopak Polsko a Rumunsko se zdají nejméně zranitelné s ohledem na náš odhad mírnější reakce jejich růstu HDP na změnu německého růstu (0,2 až 0,3 p.b.). Reakce slovenského růstu se nachází uprostřed (0,4 p.b.).

Existují významné rozdíly v produktové struktuře vývozu zemí střední a východní Evropy, což může mít rovněž důsledky pro hospodářský růst jednotlivých zemí. Česká republika a Maďarsko se specializují na vývoz meziproduktů a investičních statků. Ovšem negativní dopady mohou být kompenzovány jinými faktory, například oživením domácí ekonomiky společně se silnějším obchodem v rámci regionu, což je patrný trend z minulosti. Rovněž exporty těchto ekonomik budou podpořeny exporty kapitálových statků díky přetrvávající solidní investiční aktivitě v Německu. Ovšem růst by měl být méně zasažen v Polsku, které má relativně velký podíl spotřebního zboží ve vývozech, podobně jako Bulharsko, a i Slovensko, pokud přidáme vývozy osobních automobilů.

Zpomalení Německa v roce 2012 pravděpodobně negativně ovlivní všechny země CEE s možným největším negativním dopadem na Českou republiku a Maďarsko, tedy dvě země s velkou expozicí na německém trhu. Na straně druhé Polsko se zdá zřejmě v nejlepší pozici mezi CEE ekonomikami.

S ohledem na výše řečené očekáváme, že růst HDP v roce 2011 bude nejvyšší v Polsku (minimálně 4 % meziročně), následováno Slovenskem (3,4 %), Maďarskem (2,7 %), Rumunskem (2,0 %) a Českou republikou (1,9 %), přičemž Polský růst reflektuje i slabší fiskální konsolidaci v porovnání s ostatními zeměmi střední a východní Evropy.

Zdroj: Citibank

Česká ekonomikaEkonomikaNěmecko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně