5 grafů: Největší problémy Číny a evropská ekonomika, která je může pocítit nejvíce

Experti z australské investiční banky Macquarie na začátku srpna ukázali na aktuální bolesti Číny. Ani zdaleka nejde jen o přetřásané turbulence na akciových trzích.
Miliony Číňanů se nechaly chytit do pasti akciového trhu, což může výrazně zasáhnout jejich úspory. Osobní spotřeba navíc již klesá, což částečně způsobuje zpomalování růstu HDP země. Dlouhodobý výhled přitom není vůbec růžový, protože čínská populace v důsledku dlouhodobé politiky nízké porodnosti stárne.
Navzdory snahám čínských regulátorů pokračuje pokles na tamním akciovém trhu.
Význam exportu pro celkový HDP, v letech 2005-2007 zásadní, je minulostí. Klesají i spotřeba a investice.
Růst HDP zpomaluje a analytici očekávají, že se Číně spíše nepodaří naplnit ani její stále skromnější cíle. Statistikám z Číny navíc mnozí nevěří.
Podíl čínské populace v produktivním věku (15-64 let) má vrchol za sebou a v příštích 50 letech bude klesat. Více lidí bude spoléhat na ekonomiku, že uživí jejich penze, a stále méně lidí bude pracovat na to, aby uživili ekonomiku.
Kdo v Evropě to nejvíce odskáče?
Morgan Stanley upozorňuje na to, že pokud jde o export, největší expozici vůči Číně má v Evropské unii Německo. A s velkým náskokem.
Stejně tak to platí pro přímé zahraniční investice do Číny.
Důvod k panice pro Německo? To tak úplně ne. Morgan Stanley uvádí, že 10 % propad poptávky Číny po německém exportu srazí růst německého HDP jen o 0,3 procentního bodu.
Zdroj: Macquarie, Morgan Stanley
Aktuality

