US MARKETOtevírá za: 7 h 48 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Operační program Životní prostředí nabízí 71 miliard korun

Operační program Životní prostředí (OP ŽP) pro roky 2014 až 2020 je jedním z programů, jemuž byla výrazně oproti předchozímu programovému období ponížena celková alokace, a to o více než 60 miliard korun. Jedním z důvodů je to, že plynulý chod programu byl v minulosti přerušen. Čerpají z něj hlavně města, obce, kraje, ale i podnikatelé, nevládní neziskové organizace, spolky a osoby samostatně výdělečně činné.

Operační program Životní prostředí (OP ŽP) pro roky 2014 až 2020 má v následujících letech pro žadatele o podporu přichystáno téměř 71 miliard korun. V předchozím programovém období avšak jeho alokace přesahovala 130 miliard korun.

"Jedním z důvodů ponížení objemu finančních prostředku je to, že v momentě, kdy se vyjednávaly peníze pro jednotlivé operační programy na následující roky, Operační program Životní prostředí byl zařazen do skupiny takzvaných rizikových programů. A to kvůli celkovému špatnému řízení programu včetně častých personálních změn, což vyústilo v pomalé čerpání dotací. Bylo období, kdy se z programu nevypisovaly žádné výzvy, projekty se hodnotily několikrát déle, než bylo třeba a ze strany MŽP nedocházelo k aktivaci žadatelů" vysvětluje mluvčí Ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

OP ŽP 2014 až 2020 byl po Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost druhým operačním programem, jenž zveřejnil aktuální výzvy pro žadatele.

"I současná alokace finančních prostředků ve výši 71 miliard korun je významnou a přínosnou investicí do životního prostředí," dodává Roubíčková.

Prioritní osy OP ŽP

Řídicím orgánem OP ŽP je Ministerstvo životního prostředí, zprostředkujícími subjekty jsou Státní fond životního prostředí ČR pro všechny prioritní osy s výjimkou prioritní osy 4 a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR pro příjem a hodnocení žádostí v prioritní ose 4. Stále však platí to, že i v případě prioritní osy čtyři dotaci vyplácí Státní fond životního prostředí ČR, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR projekty žadatelů v této ose hlavně přijímá a hodnotí.

Hlavním cílem OP ŽP je ochrana a zajištění kvalitního prostředí pro život obyvatel ČR, podpora efektivního využívání zdrojů, eliminace negativních dopadů lidské činnosti na životní prostředí a zmírňování dopadů změny klimatu.

"V novém OP ŽP klademe důraz na kvalitu ovzduší, využívání a nakládání s odpady, péči o krajinu, důležité jsou i vodohospodářské projekty zaměřené na snížení množství vypouštěného znečištění povrchových i podzemních vod, zajištění dodávek pitné vody a prevenci proti povodním a suchu. V mnoha ohledech navazujeme na podporu z předchozího Operačního programu Životní prostředí, takže důraz klademe i na podporu obnovitelných zdrojů energie a úspory energie," říká Petra Roubíčková.

Pokud bychom měli stručně shrnout oblasti projektů, které program podporuje dotacemi, bylo by to zlepšování kvality vody a snižování rizika povodní, zlepšování kvality ovzduší v lidských sídlech, nakládání s odpady, ochrana a péče o přírodu a krajinu a energetické úspory. Významnými příjemci dotací v tomto programu jsou obce, města i kraje, ale i soukromý, neziskový i státní sektor. Oproti minulému programovému období došlo ke snížení počtu podporovaných aktivit v rámci takzvaných prioritních os.

Prioritní osy OP ŽP

Prioritní osa 1, jejíž alokace pro následující roky činí necelých 21 miliard korun, je zaměřena na zlepšování kvality vody a snižování rizika povodní. V jejím případě jsou podporovanými projekty například investice do budování kanalizací, odbahňování rybníků nebo čistíren odpadních vod. Dotaci získávají ale i projekty na bránění se a řešení povodňových situací. V v poslední době nabývají na významu i projekty na úpravu vodního režimu v krajině, které mohou prospět v obdobích sucha.

Prioritní osa 2, jejíž alokace mírně přesahuje dvanáct miliard korun, je zaměřena na zlepšování kvality ovzduší v lidských sídlech. Podporovány jsou projekty, které využívají environmentální technologie v průmyslu, ale třeba i takzvané "kotlíky", což jsou dotace pro domácnosti na výměnu zdrojů tepla a i jiná energetická opatření. Kotlíkové dotace jsou unikátní v tom ohledu, že obcházejí nemožnost podpořit z evropských fondů fyzické osoby. Za souhlasu Evropské komise se tedy vymyslel způsob, že v případě podpory domácností bude prvním žadatelem peněz z Operačního programu Životní prostředí kraj, který následně peníze z něj formou dotací rozdělí mezi domácnosti. V prioritní ose 2 jsou však podporovány i projekty na zlepšení systémů sledování, hodnocení a předpovídání vývoje kvality ovzduší a meteorologických aspektů, ale třeba i nákup a pořízení ekologických vozů pro hromadnou dopravu.

Prioritní osa 3, jejíž alokace činí necelých 12 miliard korun, je zaměřena na odpady a materiálové toky, ekologické zátěže a rizika. Podporovány jsou v ní projekty, které zabraňují vzniku odpadů a zvyšují podíl jejich materiálového a energetického využití. To jsou například dotace na vybudování sběrných dvorů, kompostáren, ale i dotace na nákup například třídících linek odpadu, nebo technologií, které proměňují odpad v žádanou surovinu. Podporovány jsou i rekultivace starých skládek a odstraňování nebezpečných odpadů, takzvané staré ekologické zátěže. Peníze se čerpají i na evidenci této zátěže.

Prioritní osa 4, jejíž alokace dosahuje takřka 9,5 miliardy korun, je zaměřena na ochranu a péči o přírodu a krajinu. V jejím případě dotace získávají projekty na výsadbu nových stromů, městské zeleně, nebo projekty, jež udržují v příznivém stavu národně významná chráněná území, projekty a posilují biodiverzitu i přirozené funkce krajiny.

Prioritní osa 5, jejíž alokace mírně přesahuje 14 miliard korun, podporuje energetické úspory. V jejím případě jde hlavně o zateplování veřejných budov, jako jsou nemocnice, školy, školky, úřady a podobně. Dotaci však lze získat i moderní úsporné technologie ohřevu teplé vody, vytápění a podobně.

Prioritní osa 6 je technická pomoc, což jsou náklady na chod programu, spolkne necelé dvě miliardy korun.

Žadatelé a výzvy

Podpora z OP ŽP je otevřena širokému spektru žadatelů. Tento program vzhledem k velmi různorodé skupině žadatelů tak patří z hlediska administrace projektů mezi nenáročnější operační programy. Peníze z něj prostřednictvím Státního fondu Životní prostředí ČR čerpají OSVČ, velké i malé firmy, obce, města, organizace státní správy a samosprávy, výzkumné a vědecké ústavy i neziskové organizace.

V OP ŽP pro roky 2015 až 2023 bylo již vyhlášeno několik desítek výzev na projekty za takřka dvacet miliard korun. Dotace půjdou například na projekty v oblasti ochrany ovzduší, čištění vod a protipovodňová opatření, odpadů a ochrany přírody.

Alokace finančních prostředků zmíněné skupiny výzev činí pro projekty v oblasti zlepšování kvality vod a snižování rizika povodní 1,3 miliardy korun, pro projekty zaměřené na zlepšování kvality ovzduší v lidských sídlech 5,5 miliardy korun. Na projekty v oblasti odpadů a materiálových toků, ekologických zátěží a rizik půjde 2,4 miliardy korun a konečně pro projekty z oblasti ochrany a péče o přírodu a krajinu byla alokace finančních prostředků na podporu vybraných projektů stanovena na 2,9 miliard korun. Výzvy jsou určeny na individuální projekty, u nichž celkové náklady projektu nesmějí přesáhnout 50 milionů eur, včetně daně z přidané hodnoty.

"V novém programovém období máme pouze 60 % prostředků, které jsme měli v předchozím programovém období. Vzniká tak větší tlak na předkládání opravdu kvalitních projektů a na jejich řádnou realizaci jak ze stran žadatelů, tak i na straně ministerstva a fondu. Nastavený režim řízení programu OP ŽP, který jsme v rezortu zavedli v loňském roce, a který reagoval na krizový stav evropským dotací po bývalém vedení, se nemění. Při dobrém řízení programu bychom byli určitě schopní profinancovat na smysluplné projekty daleko více peněz," uzavírá mluvčí Ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Výše podpory v OP ŽP

Dotace v případě Operačního programu Životní prostředí pro roky 2014 až 20120 může dosahovat stejně jako u jiných operačních programů až 85 procent z celkových způsobilých výdajů na projekt. Výjimečně je někdy jsou vyplaceny i 100% dotace u některých opatření na ochranu přírody. V rámci některých specifických cílů nově budou dotace poskytovány i formou kombinace nenávratné části (dotace) a jiného finančního nástroje návratného charakteru, tedy třeba zvýhodněného úvěru. U všech projektů je podmínkou spolufinancování ze zdrojů příjemce podpory. Příjemci mohou čerpat finanční podporu již v průběhu realizace projektu na vystavené a dodavatelům neuhrazené faktury. Podpora je poskytována rovněž na přípravu projektu i žádosti. Projekty mohou být omezeny minimální hranicí nákladů, která se liší podle druhu projektu.

Prioritní osy a specifické cíle OP ŽP

Prioritní osa 1 - Zlepšování kvality vody a snižování rizika povodní

Specifický cíl

  • 1.1 - Snížení množství vypouštěného znečištění do povrchových i podzemních vod z komunálních zdrojů a vnos znečišťujících látek do povrchových a podzemních vod
  • 1.2 - Zajištění dodávek pitné vody v odpovídající jakosti a množství
  • 1.3 - Zajištění povodňové ochranu intravilánu
  • 1.4 - Podpora preventivní protipovodňová opatření

Prioritní osa 2 - Zlepšování kvality ovzduší v lidských sídlech

Specifických cíl

  • 2.1 - Snížení emisí z lokálního vytápění domácností podílející se na expozici obyvatelstva koncentracím znečišťujících látek
  • 2.2 - Snížení emisí stacionárních zdrojů podílející se na expozici obyvatelstva nadlimitním znečišťujících látek
  • 2.3 - Zlepšení systému sledování, hodnocení a předpovídání vývoje kvality ovzduší a meteorologických aspektů

Prioritní osa 3 - Odpady a materiálové toky, ekologické zátěže a rizika

Specifický cíl

  • 3.1 - Prevence vzniku odpadů
  • 3.2 - Zvýšení podílu materiálového a energetického využití odpadů
  • 3.3 - Rekultivace starých skládek
  • 3.4 - Dokončení inventarizace a odstranění ekologické zátěže
  • 3.5 - Snížení environmentálních rizik a rozvíjení systémů jejich řízení

Prioritní osa 4 - Ochrana a péče o přírodu a krajinu

Specifický cíl

  • 4.1 - Zajištění příznivého stavu předmětu ochrany národně významných chráněných území
  • 4.2 - Posílení biodiverzity
  • 4.3 - Posílení přirozené funkce krajiny
  • 4.4 - Zlepšení kvality prostředí v sídlech

Prioritní osa 5 - Energetické úspory

Specifický cíl

  • 5.1 - Snížení energetické náročnosti veřejných budov a zvýšení využití obnovitelných zdrojů energie
  • 5.2 - Dosažení vysokého energetického standardu nových veřejných budov

Rozdělení alokace OP ŽP dle prioritních os

Prioritní osa 1 - Zlepšování kvality vody a snižování rizika povodní

29,16 %

Prioritní osa 2 - Zlepšování kvality ovzduší v lidských sídlech

17,21 %

Prioritní osa 3 - Odpady a materiálové toky, ekologické zátěže a rizika

17,40 %

Prioritní osa 4 - Ochrana a péče o přírodu a krajinu

13,34 %

Prioritní osa 5 – Energetické úspory

20,09 %

Informace o OP ŽP

Průběžně aktualizovaný předběžný plán výzev i právě otevřené výzvy jsou zveřejňovány na stránkách programu www.opzp.cz. Zelená bezplatná informační linka je v provozu od pondělí do pátku od 7.30 do 16.00 hodin. Dotazy je možné zasílat i na speciálně k tomu určenou adresu dotazy@sfzp.cz. Státní fond životního prostředí ČR navíc vydává i měsíčník Priorita, který informuje o dění v programu i aktuálních výzvách. Měsíčník si lze zdarma objednat na stránkách fondu či operačního programu. V současné chvíli je distribuován na více než deset tisíc adres. Největším jeho odběratelem jsou města a obce, avšak i ti, kteří se problematikou evropských dotací zabývají.

Česká ekonomikaČeská republikaEkologie a životní prostředíEvropská unieStrukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika