US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,32 %
NASDAQ+0,05 %
S&P 500-0,01 %
ČEZ+0,49 %
KB+0,20 %
Erste+0,32 %

Gundlach: Podmínky Fedu pro zvýšení sazeb se naplňují, rozhodování centrální banky ještě může ovlivnit dolar

Šance, že Fed na svém prosincovém zasedání konečně po více než devíti letech zvýší úrokové sazby, byla ještě před pár týdny jen asi 50%. Nyní se ale misky vah pohnuly a pravděpodobnost růstu sazeb stoupla na zhruba 70 %. Podle dluhopisového gurua Jeffreyho Gundlacha z DoubleLine Capital má Fed jedinečnou příležitost na sazby sáhnout.

Jak Gundlach upozorňuje, pravděpodobnost růstu sazeb se výrazně zvýšila poté, co minulý týden v pátek v zámoří vyšla velmi silná data z trhu práce. Americká ekonomika v říjnu vytvořila 271 tisíc pracovních míst a míra nezaměstnanosti klesla na 5 %, tedy nejníže od dubna 2008.

"Fed zřejmě potřebuje, aby byla pravděpodobnost růstu sazeb podle trhu ještě vyšší než 70 %, podle mě je ale pořád lepší, když je pravděpodobnost alespoň 70%, ne jen 50%," říká Gundlach.

Zpráva o americké nezaměstnanosti z konce minulého týdne byla podle něj solidní hned z několika důvodů. Kromě vysokého počtu vytvořených pracovních míst a poklesu míry nezaměstnanosti trh potěšil i meziroční růst mezd o 2,5 %. Mzdy v říjnu vzrostly nejvíce za zhruba pět let a podle Gundlacha úroveň dvou procent teprve nyní po několika letech prolomily skutečně razantně.

V květnu Gundlach upozornil, že to, co Fed potřebuje vidět, aby se ke zvýšení sazeb odhodlal, je právě silný růst mezd. Dosud podle něj bylo problémem to, že ačkoli pracovních pozic v USA vznikalo hodně, platy stagnovaly nebo rostly jen nedostatečně.

Fed opakovaně upozorňuje, že sazby zvýší až ve chvíli, kdy bude přesvědčen o dosažení plně zaměstnanosti a cenové stability, za niž je podle něj možné považovat inflaci kolem 2 %.

Podle Gundlacha již plné zaměstnanosti zřejmě bylo dosaženo, a nynější silný růst mezd tak začíná naplňovat i druhou podmínku centrální banky, protože lze počítat s tím, že jakmile začnou růst platy, začnou růst i ceny zboží a služeb, tedy inflace.

"Přijde mi zajímavé, že jakmile se objevila čísla o silném růstu mezd, trvalo to komentátorům jen chvíli - přesně jeden den -, než začali diskutovat o tom, že Fed možná zaspal a je už za křivkou," říká Gundlach. Známý dluhopisový guru nicméně připouští, že by centrální banku mohlo znepokojit posilování dolaru spojené s očekáváním růstu sazeb. "Pokud dolar ještě posílí, můžeme se stát svědky růstu volatility, což by mohlo Fed při rozhodování znervózňovat," říká.

Pokud by za listopad přišla po silném říjnu z amerického trhu práce slabší data, a Fed přesto v prosinci úrokové sazby zvýšil, mohlo by to podle Gundlacha být dobré znamení pro americké státní dluhopisy s nejdelší dobou splatnosti. Investoři by si podle něj takovou situaci vykládali tak, že ekonomika USA roste, avšak ne rychleji, než již trh promítl do cen aktiv na finančních trzích.

Zdroj: DoubleLine Capital

Americké státní dluhopisyCentrální bankyDluhopisový trhFedInvestiční guruPodpora ekonomikyStátní dluhopisyÚrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Průzkum Bank of America: Nálada na trhu se zlepšuje, fondy ale vysílají prodejní signál

Průzkum Bank of America: Nálada na trhu se zlepšuje, fondy ale vysílají prodejní signál

17. 7.-Andrej Rády
Světové akcie